Wydarzenia
Jesteśmy waszymi przyjaciółmi. DOKUMENT w Kinie Studyjnym GCF
Jesteśmy waszymi przyjaciółmi. DOKUMENT w Kinie Studyjnym GCF

Relacja z powstania najmłodszego państwa świata.

Poruszający przykład współczesnej filmowej odysei, w której Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny Koszmar Darwina, relacjonuje powstanie najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. Sauper wyrusza w podróż do Afryki z Francji małym samolotem. Patrzy na Afrykę z lotu ptaka, rejestrując kamerą bezgraniczne połacie ziemi, w której piękno i dziewiczość mieszają się z przerażającą biedą, wojnami i szaleńczymi etnicznymi rzeziami ludzi, a dziecięce zabawy kontrastuje z przeczuciem nadchodzącej apokalipsy.

Film dostarcza szokującego, choć bardzo głębokiego wglądu nie tylko w prawdziwy obraz drugiego co do wielkości kontynentu świata, lecz przede wszystkim we współczesny kolonializm. Pełen wizualnych metafor film jest elektryzującą konfrontacją nie tylko z zapadającymi głęboko w pamięć obrazami, lecz przede wszystkim z nami – białymi, mieszkańcami zachodniej cywilizacji, którzy od lat rozgrywają tu własne partykularne interesy, są odpowiedzialni za krwawe polityczne konflikty i wojny i nadal traktują Afrykę z poczuciem wyższości i pogardy.
Opis filmu: Against Gravity
Film można zobaczyć codziennie, do 30 grudnia 2015 roku, w Kinie Studyjnym GCF o godz. 17.45. Sala Morskie Oko (45 miejsc).
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola