Wydarzenia
Jestem przemożną siłą. Spotkanie z prof. Małgorzatą Jakubowską | 20. MDAG
Jestem przemożną siłą. Spotkanie z prof. Małgorzatą Jakubowską | 20. MDAG

Jestem przemożną siłą. Spotkanie z profesorką Małgorzata Jakubowską po filmie WERNER HERZOG. RADYKALNY MARZYCIEL, reż. Thomas von Steinaecker

sobota, 13 maja, 13:00, sala Warszawa

„Jestem przemożną siłą, przewagą liczebną, ostatnią bitwą. Jestem mnóstwem miliardów, widowiskiem w lesie. Jestem wynalazcą kauczuku. Dopiero dzięki mnie kauczuk staje się słowem” – to fragment powieści „Fitzcarraldo”. Kim jest Werner Herzog? Nieugiętym indywidualistą, stroniącym od bycia członkiem jakieś grupy? Bezkompromisowym reżyserem, szukającym w kinie ekstremów? Opowiadaczem historii o ludziach w sytuacjach wyjątkowych, bliskich obłędu? Badaczem relacji pomiędzy człowiekiem a naturą? A może to szaman docierający do źródła naszych lęków? Na te i inne pytania będą się starały odpowiedzieć dr Małgorzata Jakubowska i prowadzącą z nią spotkanie Joanna Cichocka-Gula.

Gościni: Małgorzata Jakubowska – filmoznawczyni, profesor UŁ (Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych). W kręgu jej zainteresowań pozostaje filozofia – jako myśl niepokorna i forma odczuwania. Publikuje eseje i książki z zakresu teorii i filozofii kina, metod analizy filmu i narracji filmowej: Teoria kina Gillesa Deleuze’a, Kraków 2003, Żeglowanie po filmie, Kraków 2006, Laboratorium czasu. Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa, Łódź 2010, Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa, Łódź 2013.

Prowadząca: Joanna Cichocka-Gula – reżyserka filmów dokumentalnych o sztuce, redaktorka odpowiedzialna za produkcję spektakli Teatru TV. Pełniła funkcję szefa Redakcji Kulturalnej i Teatru Tv. Odbyła staże w telewizji Arte, innych francuskojęzycznych stacjach telewizyjnych oraz telewizji BBC. Od 2010 do 2019 roku pełniła funkcję v-ce prezydentki Sopotu, odpowiedzialnej za kulturę, edukację i pomoc społeczną. Od listopada 2019 roku jest dyrektorką sopockiej instytucji kultury Goyki 3 Art Inkubatora.

Partner: Literacki Sopot 2023 – edycja niemiecka

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola