Wydarzenia
„Janis” w Kinie Studyjnym GCF
„Janis” w Kinie Studyjnym GCF

Premiera filmu dokumentalnego.

Film „Janis”, w reżyserii Amy Berg, można zobaczyć w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego od 29 stycznia 2016 roku.

Skomponowany ze starannie wybranych przez reżyserkę materiałów archiwalnych, którym towarzyszą nagrane współcześnie wywiady, dokument o Janis Joplin wpisuje się w obecny w kinie trend realizowania filmowych biografii muzycznych legend (w ostatnim czasie powstały głośne filmy o Michaelu Jacksonie, Amy Winehouse czy Kurcie Cobainie). Jak jednak zauważyła recenzentka consequenceofsound.net, Janis… tyle ma wspólnego z typowymi opowieściami o gwiazdach rock&rolla, ile bohaterka dokumentu ze swoimi szkolnymi kolegami.

Janis nie jest cool w żadnym sensie tego słowa. To szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywaj ąc z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Amy Berg (reżyserka nominowana do Oscara za dokument Deliver Us from Evil) powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

tytuł oryginalny: Janis: Little Girl Blue
scenariusz i reżyseria: Amy Berg
zdjęcia: Paula Huidobro, Jenna Rosher
muzyka: Joel Shearer
montaż: Brendan Walsh, Maya Hawke, Billy McMillin
narrator: Chan Marshall (Cat Power)
produkcja: Alex Gibney, Jeff Jampol
obsada: Janis Joplin
gatunek: Dokumentalny
rok produkcji: 2015
czas trwania: 106 min.

opis filmu i ilustracje: dystrybutor, Mayfly

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola