Wydarzenia
GOYA. ŚLADAMI MISTRZA
GOYA. ŚLADAMI MISTRZA

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz sztuki na wielkim ekranie! Dokument Goya. Śladami mistrza w Gdyńskim Centrum Filmowym już 15 stycznia 2023 o godz. 12:00!

Pokazywany premierowo na ostatnim festiwalu w Cannes dokument „Goya. Śladami mistrza” odkrywa przed nami tajemnice geniusza, który z rozmachem portretował niespokojnego ducha swojej epoki. Sekrety łączących brutalność i delikatność świata, jego przepych i nędzę; będących zapisem wewnętrznych zmagań obrazów, rozszyfrowuje dla nas francuski scenarzysta, pisarz i dramaturg Jean-Claude Carrière. Oprowadzi nas on po największych tajemnicach dzieł hiszpańskiego artysty.

Każdy znajdzie tu coś, co go uspokoi albo przestraszy, zaskoczy lub pocieszy – mówi o zachwycającym malarstwie Goi,.

„Goya. Śladami mistrza” to przewodnik po najważniejszych dla malarza miejscach (jak rodzinny dom w maleńkim Fuendetodos), kluczowych wydarzeniach z jego życia i najwspanialszych dziełach. Carrière błyskotliwie i ze swadą opowiada o zamiłowaniu Goi do malowania kobiecych stóp, rozwiązuje zagadkę tajemniczych gestów, tłumaczy, jak choroby i utrata słuchu wprowadziły czerń na płótna mistrza. Carrière był od lat zafascynowany malarstwem Goi, a swój podziw dzielił z innym wielkim Hiszpanem, Luisem Buñuelem, z którym przyjaźnił się i współpracował. Duch tego ostatniego stale towarzyszy mu w tej wędrówce. Zarejestrowana w dokumencie „Goya. Śladami mistrza” wyprawa okazała się być szczególną, bo ostatnią podróżą Jean-Claude’a Carrière. Pisarz zmarł przed ukończeniem prac nad filmem, który tym samym stał się hołdem także dla niego.

 

15 stycznia 2023, godz. 12:00

Bilety dostępne w kasie kina GCF oraz na naszej stronie w zakładce REPERTUAR.

 

To będzie niezwykłe przeżycie. Do zobaczenia!

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola