Wydarzenia
Globaltica 2019. Koncert
Globaltica 2019. Koncert

Jubileuszowa edycja Festiwalu Kultur Świata.

Na specjalnym jubileuszowym koncercie otwarcia Festiwalu Kultur Świata GLOBALTICA 2019, w środę 17 lipca w Gdyńskim Centrum Filmowym wystąpi egipsko-francuskie Trio Abozekrys. Początek o godzinie 19.00. Tego samego dnia w Kinie Studyjnym GCF będzie można zobaczyć film pt. „Badjao. Duchy z morza”.

Trio Abozekrys 

Zespół tworzą bracia – Mohamed i Abdallah Abozekry – grający na oud i saz, bliskowschodnich lutniach. Na perkusji towarzyszy im pochodzący z Francji Bastien Thé.

Mohamed naukę gry na oud zaczął w wieku 11 lat. Jego nauczycielem przez kolejne cztery lata był ceniony na całym świecie, wybitny Irakijczyk – Naseer Shamma. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem renomowaną uczelnię – Cairo House of Oriental Lute (Beit El Oud) jako solista, zostając tym samym w wieku 15 lat najmłodszym profesjonalnym nauczycielem oud w świecie arabskim.

Abdallah jest młodym, utalentowanym muzykiem grającym na saz (lutnia długoszyjkowa). W wieku zaledwie 20 lat założył już własny zespół, a obecnie pracuje również jako wykładowca w kairskim Beit El Oud. Trio Abozekrys to opowieść o pierwszym muzycznym spotkaniu obu braci, opowieść o podróżach pomiędzy targanym konfliktami rodzinnym Egiptem, a ich historią we Francji, która stała się dla nich drugim domem.

Bracia Abozekry nigdy dotąd nie współpracowali ze sobą – każdy z nich podążał własną artystyczną drogą. Tym razem zjednoczyli się tworząc projekt będący dialogiem muzycznych wizji i silnych, wybuchowych temperamentów obu artystów – ukazując słuchaczom, jak interesująca może być współczesna muzyka powstająca na Bliskim Wschodzie.

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

Sprzedaż biletów na koncert: TUTAJ

Globaltica_koncert.jpg

Badjao. Duchy z morza

Walking Under Water

reż. Eliza Kubarska

Wielka Brytania/ Polska 2014, 76 minut

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie.

BAdjao.jpg

Oficjalna strona Festiwalu GLOBALTICA 2019: TUTAJ

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola