Wydarzenia
Geniusze, Magnezja, Na rauszu… Co jeszcze nowego w Kinie Studyjnym GCF?
Geniusze, Magnezja, Na rauszu… Co jeszcze nowego w Kinie Studyjnym GCF?

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz specjalny filmu „Geniusze”, opowiadającego o genialnym polskim matematyku, oraz spotkanie z odtwórcą głównej roli. Wśród premier tego tygodnia są nowe polskie filmy: „Magnezja” i „Śniegu już nigdy nie będzie”, a także nagrodzony Oscarem duński „Na rauszu”.

Film „Geniusze” przedstawia historię 15 lat życia Stanisława Ulama, genialnego polskiego matematyka. Począwszy od migracji do Ameryki w 1936 roku do odkrycia bomby wodorowej. Gośćmi spotkania po pokazie filmu w Kinie Studyjnym GCF w środę, 16 czerwca, będą: aktor Philippe Tłokiński, odtwórca głównej roli, znany między innymi z filmu „Kurier”, a także producentka Joanna Szymańska. „Geniusze” to międzynarodowa koprodukcja – poruszająca opowieść o młodym naukowcu, który radząc sobie z traumatycznym doświadczeniem wojny, stał  się jednym z pionierów ery nuklearnej.

Na ekrany kin wchodzi także „Magnezja” w reżyserii Macieja Bochniaka, film nagrodzony na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych statuetką Złotego Pazura w Kategorii „Inne Spojrzenie”. Jego akcja toczy się na pograniczu polsko-sowieckim, na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku, gdzie rozgrywają się wypadki rodem z westernu, pełne czarnego humoru. W rolach głównych między innymi: Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra, Agata Kulesza. Film został również nagrodzony na kostiumy, scenografię i charakteryzację.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF jest również „Śniegu już nigdy nie będzie”, najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej zrealizowany we współpracy z Michałem Englertem. Tu wydarzenia rozgrywają się na bogatym podmiejskim osiedlu, gdzie poruszenie wśród mieszkańców wywołuje pojawienie się Żeni, mężczyzny ze wschodu, który odznacza się niezwykłym darem. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w duże samotnych kobiet. W filmie występują: ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff („Stranger Things”, „Mission: Impossible – Rogue Nation”) oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Kolejną premierą tygodnia jest „Na rauszu”, nagrodzony Oscarem w kategorii „najlepszy film międzynarodowy” oraz Europejskimi Nagrodami Filmowymi, najnowszy film Thomasa Vinterberga, z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. W repertuarze ponadto m.in.: „Spacer z Aniołami”, „Ludzki głos”, „La Gomera”, „Nomadland”. Kino działa przez siedem dni w tygodniu.

 

LATO NA PATIO

Codziennie, aż do końca sierpnia, Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza do spędzania wolnego czasu na charakterystycznym Czerwonym Patio na Placu Grunwaldzkim. W ramach tegorocznego „Lata na Patio” przy sprzyjającej pogodzie w Kinie Plenerowym można oglądać pełnometrażowe filmy, dwa razy w tygodniu. W każdy czwartek o godzinie 18.00 rozpocznie się seans filmowy z firmą Mayfly, a w sobotę o tej samej porze – projekcja przygotowana we współpracy z Aurora Films. Najbliższe projekcje: „Kurczak ze śliwkami” (12 czerwca), „Ostatnia góra” (17 czerwca).

W programie poranków filmowych dla dzieci są polskie serie animowane, takie jak „ Kaktus i Mały” , „ Pamiętnik Florki” , „ Przytul mnie” i wiele innych. W poniedziałki i środy o godzinie 10.00. Natomiast w każdy piątek o tej samej porze prezentowane są kolejne odcinki serialu animowanego „Rodzina Treflików” opatrzone tłumaczeniem w języku migowym. Wstęp wolny!

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola