Wydarzenia
Gdynia Juliana
Gdynia Juliana

Promocja Biblioteki Kwartalnika Artystycznego „Bliza”.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Kwartalnik Artystyczny „Bliza” zapraszają na spotkanie z bohaterem książki „Gdynia Juliana”, Julianem Skelnikiem oraz Adamem Kamińskim. Dyskusja o dziejach Gdyni i gdynian odbędzie się we wtorek, 18 kwietnia 2017 roku, o godzinie 18.00, w sali Warszawa Kina Studyjnego GCF. Wstęp wolny. Dyskusję poprowadzi Paweł Huelle, pisarz i redaktor naczelny „Blizy”.

„Gdynia Juliana” to zbiór rozmów, które Adam Kamiński przeprowadził z Julianem Skelnikiem o portowym mieście. Dzięki osobistym wspomnieniom i opowieściom starszego pokolenia rodziny Skelników znalazło się tu wiele interesujących, niepublikowanych dotąd, informacji o dawnej Gdyni. Koniec epoki wsi, przestępczość w portowym mieście, problemy narodowościowe, kaszubska kuchnia, codzienne życie pracujących na morzu, marynarka wojenna, dawna i współczesna edukacja, pierwsze kina to tylko kilka z poruszonych tematów, które na pewno zainteresują pasjonatów nadmorskiego miasta i Pomorza.

Jest to pierwsza pozycja z serii: Bliblioteka Kwartalnika Artystycznego „Bliza”.

„Skrytym bohaterem wędrówek jest zatem czas: zatrzymany w fotografiach, dokumentach, ludzkich wspomnieniach. Obaj rozmówcy mają tego świadomość. Ich subiektywna mapa miasta posiada dzięki temu walor opowieści, o jakich mówił Stanisław Vincenz – że zawsze są spotkaniem.”

Paweł Huelle 

Julian Skelnik, ur. 1954, gdynianin w ósmym pokoleniu. Konsul honorowy Królestwa Danii w Gdyni, przewodniczący Rady Gdyńskiej Szkoły Filmowej, autor kwartalnika „Bliza”.

Adam Kamiński, ur. 1978, gdynianin w pierwszym pokoleniu. Prozaik, dramaturg, scenarzysta i redaktor kwartalnika „Bliza”.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola