Wydarzenia
Filmoterapia: KUMARE
Filmoterapia: KUMARE

Fiilm plus dyskusja.

Jak bardzo zagubiony jest dzisiejszy człowiek i jak silną ma potrzebę transcendencji, nadziei i wiary? Propozycję odpowiedzi na te pytania przynosi film „Kumaré. Guru dla każdego”, który w Gdyńskim Centrum Filmowym można obejrzeć we wtorek, 11 grudnia 2018 roku, w ramach cyklu FILMOTERAPIA, realizowanego wspólnie z Uniwersytetem SWPS.

Film jest zabawnym, choć równocześnie niezwykle szczerym i wnikliwym spojrzeniem na temat relacji człowieka i wiary. Odważnie przekracza granice, które dla wielu stanowią niepodważalne tabu. Gościem spotkania będzie doktor Aleksandra Niemyjska, psycholog Uniwersytetu SWPS, która między innymi bada zjawiska lęku i samotności oraz relacji człowieka z postaciami boskimi.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line: KLIKNIJ.

Kumaré. Guru dla każdego

Kumaré: A True Film About a False Prophet

reż. Vikram Gandhi

USA, 2011

Kumaré to oświecony guru ze Wschodu, który zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi, Kumaré proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. 

Jego poglądy okazały się równie pożądane, co skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie, zarówno młodzi, jak i starzy, bez względu na płeć, zawód i zainteresowania.

Sedno w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zapisem tego szczególnego eksperymentu. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości. 

Ukrywając prawdziwą tożsamość pod postacią Kumaré, Gandhi ukazał jednak coś znacznie poważniejszego. Zobrazował, jak bardzo zagubiony jest dzisiejszy człowiek i jak silna jest w nim potrzeba transcendencji, nadziei i wiary. Jednocześnie udając kogoś innego niż jest w rzeczywistości, Gandhi musiał skonfrontować się z trudnym problemem własnej tożsamości.

U szczytu popularności zdecydował się przekazać ludziom najważniejszą lekcję, jaką sam wyniósł z filmowego eksperymentu. Odsłoni ł przed nimi prawdziwe oblicze pokazując, kim tak naprawdę jest guru, któremu wszyscy wierzą.

FILMOTERAPIA

o kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami –  jak połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań widzowie rozmawiają o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana.

Polem dyskusji są filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi – ekspertami z Uniwersytetu SWPS Sopot – realizowany jest dyskusyjny klub filmowy, w którym można rozmawiać i konfrontować emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

O programie Filmoterapii można przeczytać na stronie www.filmoterapia.pl.

Kumare 1.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola