Wydarzenia
Filmoterapia. Biegnij i medytuj
Filmoterapia. Biegnij i medytuj

Cykliczne rozmowy o sztuce życia. Inspirowane filmem.

Dlaczego ludzie biegają i po co uprawiają sport? Czy bieganie, wysyłek fizyczny, może być formą medytacji i prowadzić do głębokiej przemiany i oświecenia? Seks, relacje i kilka innych współczesnych problemów…

W ramach 4. edycji cyklu „Filmoterapia z Sensem” zapraszamy na film „3100: biegnij i medytuj”, a po seansie do rozmowy z Aleksandrą Zienowicz-Wielebską, psycholog sportową, rekomendowaną psycholożką Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Jacoń

Środa, 26 sierpnia 2020, godzina 20.00

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

3100: BIEGNIJ I MEDYTUJ

3100: Run and Become

reż. Sanjay Rawal

Stany Zjednoczone 2017

81 minut

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ.

„3100” biegnij i medytuj” to najdłuższy certyfikowany bieg na świecie. Odbywa się latem w nowojorskiej dzielnicy Queens. Przez 52 dni, od 6 rano do północy, biegacze rywalizują na dystansie 3100 mil (prawie 5000 km), pokonując dwa maratony dziennie. Co ciekawe, zmagania odbywają się codziennie na tej samej trasie, w krótkiej pętli wokół parku i szkoły, a runda liczy zaledwie 833 metry. W sumie do pokonania jest 5 649 okrążeń.

Pomysłodawcą biegu był nieżyjący indyjski filozof, nauczyciel jogi i atleta Sri Chinmoy. W ciągu 20 lat do mety dobiegło zaledwie 144 uczestników. Nie tyle o fizyczne zmęczenie tu jednak chodzi, co o duchowość i ezoteryczną stronę biegania, które – tak jak w starożytności – może być doświadczeniem metafizycznym.

W filmie poznajemy uczestników biegu, aby zrozumieć na czym polega pradawna, duchowa moc tego sportu, twórcy filmu zestawili ich z biegaczami, którzy faktycznie ucieleśniają dziś starożytne, ezoteryczne podejście do biegania.

Obserwujemy polujących w biegu Buszmenów z Botswany czy Shauna Martina, Indianina z plemienia Navajo, który kultywuje duchową tradycję biegania, a także japońskiego mnicha Gyoman-sana, odbywającego 1000-dniowy bieg, w trakcie którego musi pokonać 56 mil dziennie. Jeśli tego nie zrobi, musi popełnić samobójstwo.

Gość spotkania

Aleksandra Zienowicz-Wielebska. Absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz studiów podyplomowych Psychologia w sporcie pozytywnym na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.

Certyfikowany Psycholog Sportu II Klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz rekomendowana Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2015 r., 2017 r.). Doktorantka na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, temat pracy poświęcony jest funkcjonowaniu filmowców: „Systemy wartości i style przywództwa reżyserów oraz producentów a dobrostan i motywacja osią gnięć członków zespołu filmowego”.

Filmoterapia z Sensem

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Jak połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań rozmawiamy o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana.

Punktem wyjścia do dyskusji są filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi chcemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, jak można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola