Wydarzenia
„Echo”. Spotkanie autorskie
„Echo”. Spotkanie autorskie

Fotograficzne autorskie spojrzenie na tragedię Wołynia.

Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Fundacja „ Zostaw swój ślad”, organizator Festiwalu Wrażliwego, zapraszają na spotkanie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti, autorami książki „Echo” – w środę, 11 kwietnia 2018 roku, o godzinie 17.00 w Galerii GCF. „Echo” to książka fotograficzna o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie, o poszukiwaniu śladów pamięci po tym, czego już nie ma.


Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło.
Wsie, szkoły, kościoły. I ludzie.
Sześćdziesiąt, siedemdziesiąt, a może i sto tysięcy.
Nawet nie ma jak policzyć.


„Echo” to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. Publikacja jest efektem pięcioletniej pracy wielokrotnie nagradzanego fotoreportera i dziennikarki, laureatki m.in. Nagrody im. Dariusza Fikusa. Para po raz pierwszy odwiedziła Wołyń w 2013 roku. 

Zafascynowany i jednocześnie przerażony swoistą aurą tego rejonu, Maksymilian wracał tam kolejny i kolejny raz, by odkrywać wydarzenia z 1943 roku na nowo. Odwiedził wsie, których już nie ma. Był w Ostrówkach, Woli Ostrowieckiej, Parośli, Lipnikach i kilkudziesięciu innych. – Próbowałem zrozumieć, co na tych ziemiach działo się w czasie II wojny światowej, co później, przez lata – opowiada Maksymilian.

Fotoreporter zdecydował się na czarno-biały film i analogowy, stary średnioformatowy aparat, podobny do tych, którymi dokumentowano Rzeź Wołyńską. Fotografował miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu były polskie wsie, a w nich domy, szkoły, targi i kościoły. Dziś trudno w tych przestrzeniach o jakikolwiek punkt odniesienia, bo ślady ludzkiej egzystencji wchłonęła natura. Dlatego przy zdjęciach zostały podane współrzędne geograficzne.

Magdalena Rigamonti rozmawiała z Ukraińcami, którzy pamiętają tamte wydarzenia, z ich dziećmi, wnukami, a także z ukraińskimi historykami i polskimi archeologami. W książce, na dwunastu
rozkładanych jak mapa kartach znalazło się dwanaście krótkich notatek z podróży, które są opowieściami o konkretnych miejscach i zbrodniach, o krainie skażonej śmiercią. Każda karta to też cztery czarno-białe zdjęcia. Jedynym kolorem, który pojawia się w książce, jest złoty – jak ramy w kościelnych obrazach czy litery na nagrobkach.

Więcej informacji o książce: www.maksymilianrigamonti.com

Maksymilian Rigamonti – nagrodzony „Zdjęciem Roku” Grand Press Photo za fotografię z Bykowni, IV cmentarza katyńskiego, autor książek fotograficznych „Bykownia. Archeologia zbrodni” i „Afganistan jest w nas”. Ta ostatnia to efekt pięciu podróży do Afganistanu. Członek Press Club Polska.

Magdalena Rigamonti – dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, autorka książek m.in. „Straty. Żołnierze z Afganistanu”, „Dorosnąć do śmierci”. Członkini Press Club Polska, laureatka Grand Pressa i Nagrody im. Dariusza Fikusa.

Magdalena i Maksymilian od lat tworzą duet dziennikarsko-fotograficzny RigamontiRazy2.

echo.jpg

echo2.jpg

echo3.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola