Wydarzenia
Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Filmowy finał gdyńskiej majówki!

Katarzyna Figura i Arkadiusz Jakubik będą gwiazdami Dnia Otwartego Gdyńskiej Szkoły Filmowej 2018. W niedzielę, 6 maja, chętni mogą wziąć udział w pokazach charakteryzacji filmowej, sesji zdjęciowej, warsztatach dubbingowych i stanąć przed filmowymi kamerami. Na Placu Grunwaldzkim pojawi się najnowocześniejszy w Polsce sprzęt filmowy, a profesjonalna ekipa kręcić będzie scenę batalistyczną.

Dzień Otwarty GSF rozpocznie się w samo południe, kiedy to studentom Gdyńskiej Szkoły Filmowej symboliczny klucz do Gdyńskiego Centrum Filmowego przekaże prezydent Wojciech Szczurek. W całym budynku oraz na przylegającym do niego placu zaaranżowane zostaną stanowiska z filmowymi atrakcjami – w programie Dnia Otwartego GSF jest ich ponad dwadzieścia!

Harmonogram Dnia Otwartego: KLIKNIJ


Spotkania z twórcami i dużo polskiego kina

Najpierw kino zmieni się w teatr. Na scenie sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego wystąpi Katarzyna Figura. Aktorka blisko związana z Gdyńską Szkołą Filmową będzie bohaterką widowiska muzyczno-teatralnego pt. „FIGURA” w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Wieczorem w sali Goplana widzowie będą mogli również zobaczyć komedię obyczajową „Pociąg do Hollywood” (1987) Radosława Piwowarskiego, film przełomowy w karierze aktorki.

W sali Warszawa odbędą się też dwa otwarte spotkania Klubu Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Gościem Dnia Otwartego GSF będzie wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta, a także wokalista, Arkadiusz Jakubik. Spotkaniu z artystą będzie towarzyszyć pokaz filmu w jego reżyserii, pt. „Prosta historia o morderstwie”. W sali Goplana tego samego dnia pokazane zostaną filmy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego oraz „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, w których zagrał Arkadiusz Jakubik.

Wieczorną część Dnia Otwartego GSF wypełni spotkanie z Robertem Glińskim, współtwórcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej i autorem jej programu nauczania. Przed rozmową z reżyserem będzie można obejrzeć – przedpremierowo – jego najnowszy film pt. „Czuwaj”, który do kin ma wejść w czerwcu tego roku.

„The Best of GSF”, czyli absolwenci i studenci

Kilkanaście filmów krótkometrażowych, głównie dyplomów absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, będzie można zobaczyć w sali Morskie Oko Gdyńskiego Centrum Filmowego. Tutaj projekcje filmowe odbędą się w kilku blokach, obejmując następujące tytuły:

· „Matka” Łukasza Ostalskiego, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, „Między nami” Macieja Millera oraz „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego (filmy te trafiły niedawno do kin pod wspólnym tytułem „The Best of GSF”);

· „Niedziela” i „Fastfood”, czyli filmy absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Eryka Lenartowicza, który otrzymał nominację do Konkursu Cinéfondation na Festiwalu w Cannes 2018;

· film dokumentalny „Gdynia od świtu do zmierzchu” Adriana Apanela, Miłosza Sakowskiego, Karoliny Zaleszczuk, Macieja Bartosza Kruka, Anny Gnadczyńskiej, Sylwii Galon, Mateusza Żeglińskiego, Eryka Lenartowicza, Małgorzaty Różalskiej, Marcina Koszałki i Łukasza Brodowicza;

· najnowsze filmy dyplomowe absolwentów (rocznik 2017): „Casting” Katarzyny Iskry, „Nowy Bronx” Filipa Ignatowicza, „Mleko” Urszuli Morgi, „Przyjazd” Justyny Pelc, „Dzieciak” Pawła Podolskiego, „Pola” Edyty Rembały, „Nie da się kochać” Piotra Wołodźko.

Dzień Otwarty będzie promocją tego, co w naszej szkole najlepsze i najbardziej dla niej charakterystyczne. Pokażemy filmy zrealizowane przez studentów, które zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Odsłonimy kulisy warsztatu filmowego i spotkamy się z ciekawymi osobowościami kina. Już tradycyjnie w majową niedzielę zachęcamy gdynian i mieszkańców Trójmiasta do wspólnej filmowej zabawy – zaprasza Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. O to, jak wygląda nauka w Gdyńskiej Szkole Filmowej, będzie można zapytać jej aktualnych słuchaczy. Studenci, którzy właśnie pracują nad filmami dyplomowymi, zapraszają na swoje autorskie prezentacje.

Najnowocześniejszy w Polsce plener filmowy

Na zielonym Placu Grunwaldzkim obok siedziby Gdyńskiej Szkoły Filmowej profesjonalny plener filmowy zaprezentuje Arkadiusz Tomiak – operator filmowy, autor zdjęć m.in. do filmów „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa i „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza.

W Gdyni będzie można z bliska zobaczyć, jak pracują nowoczesne kamery, największe w Polsce kran i tor kamerowy, a także specjalistyczne światła wyładowcze i drony. – Takiego sprzętu jeszcze w Gdyni nie było. Jeśli warunki pozwolą, nad placem fruwać będzie dron z podwieszoną pełnowymiarową kamerą, tak jak nad murawą piłkarskiego stadionu. Sprzęt zostanie użyty w inscenizacji krótkiej batalistycznej sceny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Pracą ekipy filmowej pokieruje nasz absolwent, Adrian Apanel, a każdy chętny będzie mógł zostać statystą – zapowiada Jerzy Rados, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Podczas Dnia Otwartego GSF ochotnicy będą mogli poddać się filmowej charakteryzacji, dzięki Magnus Film, a następnie wziąć udział w sesji zdjęciowej na czerwonym dywanie. Zaplanowano ponadto m.in. warsztaty dubbingowe do filmu animowanego, pod kierunkiem Pawła Czarzastego i Piotra Pastuszaka. Na czym polega korekcja barwna w filmie, opowie Andrzej Tomczak. Dzieci będą mogły wziąć udział w lekcjach animacji

Na wszystkie wydarzenia i projekcje w ramach Dnia Otwartego GSF wstęp jest wolny, ale liczba miejsc – ograniczona.

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Wojciecha Szczurka – Prezydenta Miasta Gdyni, Leszka Kopcia – Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego – reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa – pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. W budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim gdyńska Filmówka działa od lipca 2015 roku. Trwa właśnie rekrutacja na Wydział Reżyserii – do 11 maja 2018 roku kandydaci mogą składać swoje teczki artystyczne.

Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej: niedziela, 6 maja 2018 roku, od godziny 12.00.

Wydarzenie na Facebooku: KILKNIJ

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola