Wydarzenia
Debata” Awangarda
Debata” Awangarda

Dyskusja po filmie „Beuys”.

W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. To doskonała okazja, by zapytać o jej kondycję. W jakiej jest obecnie formie? Czy awangarda w Polsce i na świecie w ogóle jeszcze żyje? Co znaczy dziś „awangardowy”? Czy to tylko ogólne i umowne pojęcie?

W ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity 19 maja 2017 roku tuż przed projekcją filmu „Beuys. Sztuka i rewolucja”, o godz. 19.00, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się wernisaż „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi. 

Debata odbędzie się natomiast po projekcji festiwalowego filmu „Beuys”, rozpoczynającej się o godzinie 20.30 (film trwa 107 minut).

Wstęp na debatę jest wolny, a bilety na film można kupić on line w zakładce „Kino Studyjne”.

Podczas dyskusji komentować będziemy zjawisko awangardy w filmie, muzyce i sztukach plastycznych. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie, bowiem wraz z Centrum Kultury w Gdyni i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, przy okazji naszego festiwalu, zapraszamy na projekt „Rok Awangardy. Łódź w Gdyni”, który ma na celu promocję awangardy w Gdyni oraz zwrócenie uwagi na wspólne modernistyczne dziedzictwo obu miast.

W dyskusji udział wezmą:

Marcin Borchardt – wykładowca awangardy filmu na Uniwersytecie Gdańskim, autor książki „Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących”

Irek Wojtczak – saksofonista, improwizator, aranżer i nauczyciel, od lat realizujący awangardowe projekty artystyczne

gość specjalny – przedstawiciel Muzeum Sztuki w Łodzi

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola