Wydarzenia
Czeska klasyka. Listopad 2019
Czeska klasyka. Listopad 2019

Sześć czeskich filmów.

Cztery filmy w październiku i sześć w listopadzie – Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na cykl pt. „Dyskretny urok klasyki czeskiego kina”. Przegląd organizowany jest w ramach jubileuszu 60-lecia Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

W listopadzie 2019 roku w Kinie Studyjnym GCF można obejrzeć filmy: „Ikaria XB-1”, „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Adela jeszcze nie jadła kolacji”, „Sklep przy głównej ulicy”, „Czarny Piotruś, „Małgorzata, córka Łazarza”.


Poniedziałek, 4 listopada 2019

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Godzina 12.00

Ikaria XB-1

Statek kosmiczny przewożący kolonistów na nową planetę, napotyka na swej drodze liczne problemy: najpierw spotkanie z opuszczonym obcym statkiem kosmicznym, poźniej awaria komputerów na pokładzie i konflikt załogi z pasażerami statku…

Rok produkcji: 1963

Czas trwania: 84 minuty

Godzina 18.00

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Najbardziej znane dzieło czechosłowackiej Nowej Fali – „Pociągi pod specjalnym nadzorem”- pełnometrażowy debiut Jiríego Menzela według prozy Bohumila Hrabala. Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną, by z młodzieńca stać się prawdziwym mężczyzną.

Rok produkcji: 1966

Czas trwania: 89 minut

Poniedziałek, 11 listopada 2019

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Godzina 12.00

Adela jeszcze nie jadła kolacji

Jest to parodia filmów kryminalnych. Reżyser wykorzystał kombinowane zdjęcia aktorskie z sekwencjami animowanymi. Jednym z bohaterów jest amerykański detektyw, Nick Carter. Wiemy, że to znany bohater popularnych powieści z przełomu wieków. W pastiszu Oldřicha Lipskiego sławny detektyw przybywa do secesyjnej Pragi, by rozwikłać zagadkę zniknięcia pewnego psa oraz odkryć tajemnicę mięsożernej rośliny. Bohater musi stawić czoła największemu wrogowi – ogrodnikowi.

Rok produkcji: 1977

Czas trwania: 105 minut

Godzina 18.00

Sklep przy głównej ulicy

„Sklep przy głównej ulicy” przeszedł do historii kina m.in. jako pierwszy zdobywca Oscara dla filmu środkowoeuropejskiego. Rok 1942, miasteczko na terenie tzw. państwa słowackiego. Miejscowe władze skrupulatnie realizują antysemickie przepisy o „aryzacji” żydowskiego majątku. Komendant Kolkocky proponuje szwagrowi, stolarzowi Antonowi Brtkowi, objęcie sklepiku przy głównej ulicy odebranego starej Żydówce. Nieco naiwny Tono i jego żona Evelyna są zachwyceni propozycją. Tono jednak zmieni zdanie, gdy zapozna się z prawdą o sklepiku.

Rok produkcji: 1965

Czas trwania: 128 minut

Czwartek, 14 listopada 2019

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Godzina 10.00

Czarny Piotruś

Ojciec 16-letniego Piotra uznaje, że syn powinien zacząć na siebie zarabiać. Chłopak zdobywa posadę w sklepie samoobsługowym. Po południu spotyka się na pływalni ze swoją sympatią Pavlą. Wieczorem wraz z nią i kolegami idzie na tańce. Dla dodania sobie odwagi pije alkohol, niebawem upija się i dostaje mdłości, a Pavla odchodzi ze swym poprzednim wielbicielem…

Rok produkcji: 1963

Czas trwania: 85 minut

Sans w ramach cyklu edukacyjnego dla młodzieży MISTRZOWIE KINA.

Więcej informacji: TUTAJ

Poniedziałek, 18 listopada 2019

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Małgorzata, córka Łazarza

Film Františka Vláčila na podstawie powieści Vladislava Vančury, ukazujący konflikt między wymierającym kultem pogańskim a rozwijającym się chrześcijaństwem w XIII-wiecznych Czechach. Mikołaj (František Velecký) i jego brat Adam (Ivan Palúch) napadają na podróżnych z rozkazu ojca-tyrana Kozlika (Josef Kemr). Pewnego dnia biorą jako zakładnika młodego germańskiego mężczyznę, którego ojciec ucieka i zawiadamia króla o rozboju. Kozlik wysyła Mikołaja do swojego sąsiada Łazarza (Michal Kožuch), aby ten udzielił im wsparcia w walce. Kiedy nie udaje się przekonać Łazarza do pomocy, Mikołaj w akcie zemsty porywa przeznaczoną do klasztoru córkę sąsiada, Małgorzatę (Magda Vášáryová). Tymczasem szykujący się do wojny z Kozlikiem król wzywa Łazarza, by ten dołączył do jego armii…

Rok produkcji: 1967

Czas trwania: 158 minut

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola