Wydarzenia
Cinema Globaltica
Cinema Globaltica

Wokół festiwalu kultur świata w Gdyni.

Organizatorzy festiwalu GLOBALTICA 2016 oraz Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na dwa filmowe pokazy specjalne. W Kinie Studyjnym GCF miłośnicy muzyki świata mogą obejrzeć filmy „Brass on fire” i „Colombian Gold”. Wstęp wolny!BRASS ON FIRE – IAG BARI

reż. Ralf Marschalleck, Niemcy 2002, 57 minut

Kino Studyjne GCF – środa, 20 lipca 2016 roku, godzina 17.00. Wstęp wolny

Fascynujący dokument o odkryciu rumuńskiej orkiestry dętej Fanfare Ciocărlia oraz jej drodze do międzynarodowej sławy. Film ukazuje historię o poszukiwaniu szczęścia. Zespół pochodzi z odległej rumuńskiej wioski Zece Prajini (Dziesięć Pól), leżącej gdzieś w Karpatach, w miejscu, które trudno znaleźć na mapie. Muzycy tej cygańskiej orkiestry zostali odkryci przez dwóch niemieckich producentów, którzy wprowadzili ich na sceny muzyczne świata.

Grupa podróżuje po całym globie i w każdym miejscu, w którym zagra, spotyka się z entuzjastycznym odbiorem publiczności. Nie dziwi zatem fakt, iż w krótkim czasie zespół osiągnął status kultowego. Ci cygańscy muzycy potrafią urządzić imprezę na scenie niezależnie od tego, w której części świata się znajdują. Ze swoim unikatowym, poetyckim, bałkańskim brzmieniem Fanfare Ciocarlia uchodzi za grupę najszybciej grających muzyków na świecie.

Film ukazuje między innymi początek ich drogi z odległej wioski, niezwykłe zagraniczne doświadczenia, źródło kultury cygańskiej na wschodnich granicach Europy, ale jest również historią o miłości. Reżyser Ralf Marschalleck zafascynował się kulturą Romów, kiedy zobaczył w wieku 17 lat film „The Gypsies Are Found Near Heaven”. Kiedy wiele lat później jeden z jego przyjaciół wpadł na pomysł poszukiwania oryginalnej, wykraczającej poza ramy kiczu muzyki w Rumunii, Ralf natychmiast dołączył do niego wraz ze swoją kamerą. Efektem jest ten muzyczny dokument, bogaty w poetycki materiał ukazujący występy Fanfare Ciocărlia od Berlina po Tokio.

COLOMBIAN GOLD: 400 YEARS OF MUSIC FROM THE SOUL

reż. Ivan Higa, Sanjay Agarwal, Holandia 2013, 64 minuty

Kino Studyjne GCF – czwartek, 21 lipca 2016 roku, godzina 17.00. Wstęp wolny

„Colombian Gold” to muzyczna odyseja po karaibskich wybrzeżach Kolumbii odkrywająca bogaty dorobek muzyczny tego regionu, który może uchodzić za tygiel elementów afrykańskich, europejskich oraz miejscowych kultur.

Nigdzie indziej nie jest to bardziej widoczne niż w portowych miastach – Cartagena de Indies i Braquille, gdzie przez ostatnie 80 lat wyjątkowa mieszanka kultur doprowadziła do rozkwitu muzycznej kreatywności, której fundamentem były: powszechność podróży morskich, pojawienie się radia oraz rozwój technologii rejestracji dźwięku.

Dokument odkrywa rozwój cumbii, salsy, champety, vallenato oraz innych kolumbijskich gatunków muzycznych. Film ukazuje widzowi obraz muzyki jako „narodoweg dobra” Kolumbii, które zaznaczyło swoją obecność na świecie. Twórcami filmu są Sanjay Agarwal – urodzony na Holenderskich Antylach didżej i społecznik, który zainteresował się tradycyjną muzyką kolumbijską zaraz po ukończeniu studiów oraz pochodzący z Wenezueli Ivan Higa – producent i realizator dźwięku w studiu Loho w Nowym Jorku, który eksperymentuje z muzyką od 7-go roku życia. Dla obu jest to pierwszy film, który zrealizowali.

brass1.jpg

brass3.jpg

Colombian Gold.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola