Wydarzenia
Cienie Imperium. Pokaz i spotkanie
Cienie Imperium. Pokaz i spotkanie

Goście w Kinie Studyjnym GCF.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkanie z reżyserem Karolem Starnawskim i kompozytorem Michałem Drabczykiem – twórcami filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 2 sierpnia 2019 roku, po seansie rozpoczynającym się o godzinie 19.00. Rozmowę poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.
Bilety na seans można kupić w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ

Czy można żyć w cieniu imperium? To pytanie, które niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne życie.

Pomimo że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. 

Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju. 

W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów.

Dokument inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”.

Karol Starnawski, reżyser filmowy. Urodził się w Gdyni w 1990 roku. Absolwent Pomorskich Warsztatów Filmowych oraz wydziału reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. 

Autor kilkunastu krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: „Drogi Karolu…”, „Kawaler”, „Szczeniak”, czy „Przedziały”. Laureat nagród i uczestnik festiwali filmowych. „Cienie imperium” to jego pełnometrażowy debiut dokumentalny.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola