Wydarzenia
„Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”. Spotkanie autorskie
„Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”. Spotkanie autorskie

Rozmowa o literaturze dla dzieci.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Wydawnictwo Inne zapraszają na spotkanie autorskie z Łukaszem Kosikiem, autorem książki dla dzieci pt. „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”. W spotkaniu weźmie udział również ilustratorka, Malwina Mieczkowska.

Księgarnia/Galeria GCF – sobota, 26 listopada 2016 roku, godzina 17.00. Wstęp wolny.

Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć, jak powstawała sama książka oraz ilustracje, które się w niej znalazły. Będzie też okazja, by posłuchać fragmentu bajek w interpretacji samego autora, a także uzyskać pamiątkowy autograf. Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku gimnazjalnym i starszych.

Bajki ze zrozumieniem i konfiturką to ironiczna podróż w świat mieszkańców Dolinki Kotlinki. Bohaterom, zamieszkującym to niezwykle urokliwe miejsce, trudno jest jednak wpasować się w role typowo bajkowe. Bywają konfliktowi, plotkują, ulegają codziennym pokusom, nie mają też problemu z otwartą krytyką świata, który ich otacza. Mimo swych przywar potrafią rozśmieszać i budzą sympatię właśnie ze względu na swoje słabości. Pomimo ulegania stereotypom i popadania w konwenans są w swych zachowaniach prawdziwi i szczerzy.

Książka, jakkolwiek podszyta satyrą na świat ludzi dorosłych, pełna jest wartości uniwersalnych, cennych zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Z uśmiechem obserwujemy więc powstanie demokratycznej rady mieszkańców, która (nie bez problemów) zabiera się do budowy lokalnej drogi, albo desperacką próbę nadążenia starszych mieszkańców Dolinki Kotlinki za najnowszymi trendami.

Atutem książki są niewątpliwie dialogi. To w nich odnajdziemy najwięcej z nie zawsze doskonałego, świata ludzi dorosłych. Pomimo tego racjonalność i dystans, które charakteryzują wszystkie postacie, pozwalają im zażegnywać konflikty czy dochodzić do bardzo celnych spostrzeżeń.

Dodatkową wartością tych dziesięciu opowiadań stanowi obecna w każdym z nich niebanalna refleksja nad otaczającym nas światem. „…zacząłem się dziś zastanawiać, czy słońce świeci również pod liśćmi mojej ulubionej roślinki…?” – pyta jeden z bohaterów.

Bajki napisane są przystępnym i prostym językiem co sprawia, że młody czytelnik nie będzie czuł się zagubiony, starszy natomiast dostrzeże tam wiele treści zarezerwowanych tylko dla niego.

Łukasz Kosik – gdynianin, kulturoznawca, socjolog, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie właściciel niedużego, rodzinnego wydawnictwa. Autor bajek dla dzieci w każdym wieku. Entuzjasta frazy Jerzego Pilcha. Niezłomny poszukiwacz sensu i logiki. Zwolennik wyższości treści nad formą. Miłośnik kotów. Obserwator i szpieg w krainie rzeczy niezwykłych.

Malwina Mieczkowska – gdynianka, największą jej pasją jest ilustrowanie. W świecie wirtualnym znana jako „Kuna rysuje”. Współpracuje z wydawnictwem Black Antlers, okazjonalnie wspiera swoimi grafikami organizacje prozwierzęce. Rysowanie analogowe jest dla niej punktem wyjścia dla grafiki cyfrowej. Bazuje na ołówku oraz tuszu. Tworzy wedle własnych pomysłów, aby jej samorozwój miał jak największe pole do popisu. Ogranicza ją tylko wyobraźnia, która z każdym dniem poszerza się o lata świetlne obserwacji własnego otoczenia, natury, baśni oraz każdej możliwej formy widzialnej i niewidzialnej. Szuka, wędruje ołówkiem i tworzy świat Kuny, która rysuje. Różnorodność podejmowanych tematów uniemożliwia sprowadzenie jej działalności do jednej kategorii, dzięki czemu zachowuje elastyczność i gotowość na nowe obszary twórczości. 


Źródło: Wydawnictwo Inne

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola