ArchiPrelekcja. Szlak modernizmu

Spotkanie z międzywojenną architekturą Kresów Wschodnich.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejne spotkanie firmowane przez Gdyński Szlak Modernizmu. Archi Prelekcję pt. „W drodze ku nowoczesności – architektura międzywojenna na Kresach Wschodnich” wygłosi dr hab. Michał Pszczółkowski. Spotkanie odbędzie się w Galerii GCF 26 marca 2019 roku o godzinie 17.15. Wstęp wolny.

Architektura międzywojenna na Kresach Wschodnich większości nam kojarzy się bardzo nostalgicznie, przywołuje na myśl tradycyjną polską architekturę dworkową czy projekty w nurcie akademickim. Podobnie jak w wielu innych miastach II RP, okres międzywojenny stanowił początek otwarcia architektury kresowej na nowoczesność, w tym nurty funkcjonalizmu, przenikające do nas głównie z różnych stron Starego Kontynentu. 
Istotny wpływ na powstające budynki, miał także szeroki proces polonizacji, modernizacji oraz europeizacji ziem wschodnich. Dynamika tych procesów bez wątpienia wywarła silny wpływ kulturowy na społeczeństwo, w tym mieszkańców najważniejszych miast Kresów Wschodnich.

W niezwykle inspirującą podróż po architekturze międzywojennej Kresów Wschodnich, zabierze słuchaczy dr hab. Michał Pszczółkowski, autor wielu świetnych opracowań, w tym kilkukrotnie nagradzanej książki „Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921-1939”. 

  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę