Wydarzenia
Arab Blues. Klub WO
Arab Blues. Klub WO

Gdyńskie Centrum Filmowe, Gutek Film i Magazyn „Wysokie Obcasy” zapraszają na przedpremierowy pokaz komedii „Arab Blues”, nagrodzonego na Festiwalu w Wenecji filmu z Golshifteh Farahani w roli głównej. Seans odbędzie się we wtorek, 11 sierpnia 2020 roku, o godzinie 20.00. 

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ
Osoby kupujące bilety na miejscu, mogą skorzystać z ceny ulgowej, jeśli przyniosą z sobą najnowszy numer „Wysokich Obcasów” (wydanie z 8 sierpnia). 

Arab Blues

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia „ Arab Blues ” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem.

Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani (gwiazda „Patersona” Jima Jarmuscha oraz „Co wiesz o Elly” Asghara Farhadiego), sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy – wychowani w opresyjnej kulturze – wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

Słoneczna, pełna światła i soczystych kolorów komedia Manele Labidi opowiada o uniwersalnym konflikcie tradycji z nowoczesnością oraz zbiorowości i jednostki. Pokazana w „ Arab Blues ” Tunezja dochodzi do siebie po arab skiej wiośnie i jak nigdy wcześniej, potrzebuje zbiorowej terapii. A film w ciepłym, lekkim i dowcipnym tonie podkreśla, że nie ma politycznych rewolucji bez codziennej obyczajowej rewolty: przeciwko rodzicom, szkole, politykom, zasadom tak sztywnym, że nie pozwalają oddychać. I przypomina, że humor zawsze był najlepszą z terapii.

Reżyseria: Manele Labidi

Występują: Golshifteh Farahani, Majd Mastoura, Aïsha Ben Miled

Kraj produkcji: Francja, Tunezja

Rok produkcji: 2019

Język oryginalny: francuski, arabski

Gatunek: komediodramat

Czas trwania: 88 minut

Premiera w Polsce: 14 sierpnia 2020GŁOSY PRASY

„Arab Blues” to komedia na miarę dawnych filmów Woody’ego Allena. Farahani jest absolutnie magnetyczna!

The National

Przy użyciu błyskotliwego humoru Labidi pokazuje zderzenie kultur i błędne wyobrażenia na temat Bliskiego Wschodu. Trafny, ciepły i zabawny portret współczesnej Tunezji z magnetyczną Farahani w roli głównej.

Screen International

Film utrzymany w duchu najlepszych włoskich komedii z lat 60-tych. Bardzo udany debiut!

Elle Italia

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola