Wydarzenia
Akademia Dokumentalna. Spotkanie z edukatorami filmowymi | 20. MDAG
Akademia Dokumentalna. Spotkanie z edukatorami filmowymi | 20. MDAG

Akademia Dokumentalna. Spotkanie z edukatorami filmowymi po filmie I KRÓL RZEKŁ: „CO ZA FANTASTYCZNA MASZYNA! reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

poniedziałek, 15 maja, 10:30, sala Warszawa

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów. Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie. Aparat to fantastyczny wynalazek, o ile nie jest traktowany jako maszyna napędowa wartego miliardy euro przemysłu wizualnego. Film poszerza nasze rozumienie wizualnego świata, w którym obecnie żyjemy. Zadaje pytanie o niekontrolowaną obsesję ludzkości na punkcie obrazu i społeczne konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Bada wpływ kultury medialnej na społeczne zachowania, a także skutki, jakie niesie ze sobą fakt bycia narażonym na miliardy obrazów konkurujących codziennie o naszą uwagę.

Prowadzący: Kryspin Pluta – reżyser i scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych, nagradzanych w Polsce i zagranicą, socjolog, pedagog, wykładowca UG. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Prezes Fundacji Inicjatyw Twórczych „Fordewind”. Opiekun artystyczny filmów młodych twórców, prowadzi warsztaty filmowe z dziećmi i młodzieżą. W Gdyni tworzy Dom Filmowy, pierwsze w Polsce, innowacyjne miejsce, współtworzone z młodymi ludźmi, łączące działalność filmową, edukacyjną i społeczną.

Paulina Pohl – kulturoznawczyni, współzałożycielka Domu Filmowego – współtworzonego przez młodzież projektu, łączącego działalność edukacyjną, filmową i społeczną. Animatorka kultury, działaczka społeczna, edukatorka filmowa.

Partner: Dom Filmowy

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola