Wydarzenia
Akademia dla Seniorów 2
Akademia dla Seniorów 2

Pokaz filmu plus dyskusja.

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Po każdej projekcji zaplanowano dyskusję. Misją Akademii jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie.

Podczas drugiego spotkania Akademii zaprezentowany zostanie film pt. „Nie opuszczaj mnie” w reżyserii Jin Mo-younga.

98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich bohaterów koreańskiej telewizji, a powstały w konsekwencji film pełnometrażowy stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego. 

Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową – zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Grabienie liści, odśnieżanie podwórka, zbieranie chrustu na opał, przygotowywanie posiłków z dostępnych produktów – zajęcia powtarzane od lat, z roku na rok stają się coraz powolniejsze i trudniejsze do wykonania. Z miesiąca na miesiąc Jo Byeong-man słabnie coraz bardziej, a jego ukochana żona nie może mu pomóc. 
Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. W swoim filmie nie zadaje pytania o granice medium i możliwości filmowego obrazowania śmierci. Obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, tak by najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich. I pomimo że wszystko tu jest realne, postaci, zdarzenia, bezradność i ból, ta historia wykracza poza współczesność i przenosi się w wieczny bezczas mitu.
nie opuszczaj mnie.jpg

Film dokumentalny jest podróżą, a emerytura to doskonały czas na podróżowanie! Z myślą o seniorach przygotowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań, w którym zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat oraz stworzymy przestrzeń do rozmowy o nich. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych czy o pamięci. Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom, dowodzą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim
skończone dzieło sztuki.

Spotkania po projekcji poprowadzą filmoznawczynie, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Liczymy, że uczestnicy Akademii, zauroczeni światem, który zaprezentujemy na dużym ekranie, chętnie będą się dzielić własnym życiowym doświadczeniem.

Filmy, które trafią do programu Akademii, pochodzą z Millennium Docs Against Gravity Film Festiwal, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, którego pierwsza trójmiejska edycja odbyła się w tym roku w Gdyńskim Centrum Filmowym i cieszyła się ogromnym powodzeniem widzów. Wtedy właśnie zainaugurowaliśmy Akademię Dokumentalną dla Seniorów.

Zajęcia Akademii Dokumentalnej dla Seniora odbywają się w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Goplana. o godzinie 10.30. Wstęp: 10 złotych. 


W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z prowadzącą spotkania, Pauliną Pohl: akademia@againstgravity.pl, tel: 793 433 767 
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola