Wydarzenia
Adaptacje. Spotkanie „Blizy”
Adaptacje. Spotkanie „Blizy”

Filmowo-literackie spotkanie w Galerii Gdyńskiego Centru Filmowego.

Kwartalnik Artystyczny „Bliza” i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na spotkanie z reżyserem filmowym Robertem Glińskim, które odbędzie się w piątek, 24 listopada 2017 roku, o godzinie 18.00 w Galerii GCF. Rozmowę poświęconą filmowej adaptacji literatury poprowadzi pisarz Paweł Huelle. Wstęp wolny.

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywa i jak wszechobecna jest adaptacja. To nie tylko mniej lub bardziej skomplikowane próby przetworzenia choćby literatury na spektakl, film czy serial, to wszelkie usiłowania opowiedzenia jednej formy przez drugą, także odzwierciedlenia w kompozycji ogrodu elementów Wszechświata czy wprowadzenia pluszowego misia w możliwie wiele sfer ludzkiego życia, gdy adaptacja dotyczy kultury pop. Właśnie o tym piszą autorzy „Blizy” w najnowszym numerze gdyńskiego Kwartalnika Artystycznego.

W piątek, 24 listopada, gościem redaktora naczelnego Pawła Huellego będzie Robert Gliński, wykładowca szkół filmowych, a także wielokrotnie nagradzany reżyser, m.in. „Wróżb kumaka” na podstawie powieści Grassa, autor tekstu „Adaptacja na siedem kroków” w numerze. Spotkanie odbędzie się w Galerii Gdyńskiego centrum Filmowego o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Adaptacja wymaga finezji, wyczucia i talentu tłumacza. Rozumienia pierwszego języka i umiejętności wyrażania się w drugim. Adaptujący ma do dyspozycji kilka filozofii i wiele możliwości. Musi wybierać i potwierdzać swój wybór, udaje się to różnie, a rezultaty działań oceniają eksperci i publiczność. My także pochyliliśmy się nad różnymi formami tej sztuki. Oprócz współpracujących z nami krytyków i recenzentów w numerze opowiadają o nich także sami twórcy, wybitni pisarze, filmowcy, plastycy – mówi Adam Kamiński, redaktor Kwartalnika Artystycznego „Bliza”.

W numerze m.in.: Robert Gliński: Adaptacja na siedem kroków; Patrycja Bukalska: Po drugiej stronie ogrodu; Marek Gajdziński: Pochwała niewierności; Krzysztof Lichtblau, Komiksowe adaptacje wspomnień wojennych; Piotr Kurpiewski: O polityce historycznej w adaptacjach filmowych; Krystyna Rybicka: Alicja w krainie filmu; Monika Samsel-Chojnacka: Julia o wielu twarzach; Rafał Chojnacki, Na tropie Wallandera. Adaptacja jako sequel; Michał Trusewicz: Adaptacja w twórczości Xaviera Dolana; Małgorzata Major: Literatura na małym ekranie; Wanda Dittrich, Mariusz Wirski: Batman w różnych odcieniach czerni; Aleksandra Zając-Kiedysz: Adaptacje w świecie teatru muzycznego; Przemysław Gulda: O inspiracjach trójmiejskich muzyków; Marta Maliszewska: Zabawki dla dorosłych; Krzysztof Kornacki: O 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych; Adam Wiedemann: Żywot własny kompozytora-amatora…; Lech Stangret, Multiparty Tadeusza Kantora. O adaptacji i nie tylko opowiadają też: Janusz Majewski, Paweł Huelle, Andrzej Krakowski, Marcin Borchardt, Wilhelm Sasnal, Ela Sidi.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Jacka Kornackiego, przygotowany we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola