Wydarzenia
A więc wojna! Pokazy specjalne
A więc wojna! Pokazy specjalne

Wyjątkowy film dokumentalny.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na dwa specjalne pokazy filmu „A więc wojna! Niezapomniane kadry”. Dokument przygotowany we współpracy Instytutu Pileckiego i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego można zobaczyć 1 i 2 września 2020 roku, o godzinie 10.00, w sali Warszawa w Kinie Studyjnym GCF.

Wstęp wolny. Liczba miejsc jest ograniczona – bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Kina.

„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…” – tak rozpoczynający się komunikat można było usłyszeć w audycji Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku. Niemcy przekroczyli granicę II RP, a kilkanaście dni później, Związek Sowiecki przypieczętował pakt zawarty 23 sierpnia z III Rzeszą. Polska stała się terenem pierwszego aktu II wojny światowej – miejscem, w którym miał zrealizować się najbardziej bezwzględny plan dwóch totalitaryzmów.

Instytut Pileckiego oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny prezentują opowieść złożoną z odnalezionych i zdigitalizowanych unikalnych filmów Polskiej Agencji Telegraficznej z lat ’35–‘39, które w ramach filmu prezentowane są po raz pierwszy szerszej publiczności. Premierowe materiały filmowe PAT zestawione zostały z obrazami zarejestrowanymi w 1939 roku przez niemieckie ekipy filmowe – niewykorzystanymi dotychczas fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera „Feldzug in Polen” – oraz fragmentami radzieckiego filmu „Wyzwolenie” Ołeksandra Dowżenki.

Narracja prowadzona jest przez Świadków Epoki – osoby, które po osiemdziesięciu latach od tych wydarzeń dzielą się z widzem zapamiętaną z czasów dzieciństwa historią. W filmie usłyszeć można wspomnienia min. reżysera Jerzego Hoffmana, reżysera Janusza Majewskiego, kompozytora Romualda Twardowskiego, scenarzysty Andrzeja Mularczyka oraz Izabelli Galickiej, Janusza Kenta i wielu innych. Naoczni świadkowie dzielą się osobistymi przeżyciami, by widz wszystkimi zmysłami doświadczył przełomu czasu pokoju i wojny.

„A więc wojna! Niezapomniane kadry”

realizacja: Grzegorz Czerniak (IP), Ania Ćwięka (FINA), Wojciech Saramonowicz (IP)

Polska 2019, 69 minut

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola