Wydarzenia
BATIK – MON AMOUR. Wanda Frąckowska. Wystawa w Galerii GCF
BATIK – MON AMOUR. Wanda Frąckowska. Wystawa w Galerii GCF

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę prac Wandy Frąckowskiej, wykonanych rzadko stosowaną przez europejskich twórców techniką batiku. Wernisaż w piątek, 5 listopada 2021 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

 

Batik to bardzo stara technika zdobienia tkanin – jedwab, bawełna, len – polegająca na pokrywaniu gorącym woskiem pszczelim miejsc nieprzeznaczonych do zabarwienia, a następnie zanurzaniu tkaniny w kąpieli barwiącej. Fragmenty tkaniny pokryte woskiem nie przyjmują barwnika, w wyniku czego powstają wzory.

Batik to nie tylko obraz lub tkanina artystyczna. Technika ta znajduje również zastosowanie w projektach sztuki użytkowej, zdobiąc rolety, parawany czy abażury lamp.

 

– W moich pracach, pomimo różnorodnych tematów, niemal zawsze pojawia się motyw wody i światła. Czerpię z nich niewyczerpane inspiracje twórcze. Batikiem zajmuję się od około 20 lat. Pochodzę z domu o tradycjach krawieckich, a tkanina fascynowała mnie od najmłodszych lat. Batik dla mnie to doskonałe połączenie jedwabiu z malarstwem. Zajmuję się również grafiką i witrażem klasycznym – mówi Wanda Frąckowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Wystawę, na której znajdzie się blisko 40 prac, będzie można oglądać w Galerii GCF do 22 listopada 2021 roku.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola