Wydarzenia
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Scenariusz wydarzeń zmieniał się kilka razy na przestrzeni wielu miesięcy 2020 roku… Do ostatniej chwili mieliśmy nadzieję, że zaprosimy Widzów do Kina Studyjnego GCF, a także innych kin w Polsce, na filmy konkursowe 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Ostatecznie impreza odbędzie się w internecie, w terminie 8-12 grudnia 2020 roku, a d ostęp do festiwalowej platformy on-line będą mieć dziennikarze oraz przedstawiciele branży filmowej.

Liczba akredytacjii na 45. FPFF jest mocno ograniczona i decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Koszt akredytacji wynosi 100,00 złotych. Sprzedaż trwa na stronie system.festiwalgdynia.pl.

Akredytacje branżowe przeznaczone są dla producentów, dystrybutorów, przedstawicieli instytucji filmowych, reprezentantów wydarzeń filmowych i innych osób związanych z rynkiem filmowym w Polsce oraz studentów szkół filmowych.

Bez ograniczeń będzie możliwe oglądanie konferencji prasowych on-line z udziałem twórców, a także uczestnictwo w wybranych wydarzeniach towarzyszących: spotkaniach, debatach i koncertach.

Co z Festiwalem dla widzów ?

Organizatorzy Festiwalu byli gotowi, by udostępnić pokazy filmowe on-l ine również szerszej publiczności. Okazało się to jednak niemożliwe ze względu na ograniczenia licencyjne i technologiczne. Część producentów ma już podpisane umowy z dystrybutorami, które zamykają im możliwość eksploatacji filmów w internecie, a pierwszeństwo dają premierom kinowym.

„Kiedy na kilka tygodni przed Festiwalem okazało się, że kina w całej Polsce będą zamknięte, podjęli śmy starania, by w formie on-line pokazać festiwalowe filmy Widzom. Okazało się to jednak niemożliwe ze względu na ograniczenia licencyjne. Część dystrybutorów nałożyła na swoje filmy drastyczne limity co do liczby wejść na festiwalową platformę on-line, a część w ogóle nie zgodziła się na obecność filmów na takiej platformie. 

Jako organizatorzy znaleźliśmy się więc w bardzo trudnej sytuacji. Liczba osób, jakie możemy akredytować na Festiwal odbywający się w formie on-line, nie zaspokaja nawet wszystkich potrzeb branży i dziennikarzy. O kilkudziesięciu tysiącach Widzów – a takie poziomy frekwencji odnotowywaliśmy w ostatnich latach – nie mówiąc.

Brak możliwości udostępnienia Festiwalu Widzom, po latach wytężonej pracy nad rozwojem tej imprezy i otwarciem jej dla kinomanów przyjeżdżających na kilka festiwalowych dni do Gdyni z całej Polski, jest dla nas niezwykle przykry. Prosimy jednak o wyrozumiałość i kibicowanie swoim ulubionym twórcom. Wierzę, że nagrodzone filmy niebawem będą mogły trafić do kin, gdzie jest ich miejsce, i cieszyć polskich Widzów. Wkrótce rozpoczniemy prace nad kolejną, 46. edycją Festiwalu, mając nadzieję, że w 2021 roku spotkamy się w Gdyni wszyscy: i twórcy, i miłośnicy polskiego kina.”

Leszek Kopeć , Dyrektor Festiwalu

„Do ostatniej chwili, do chwili zamknięcia kin w Polsce, szykowaliśmy się do scenariusza hybrydowego, który uwzględniał kinowe repliki festiwalowe. Miał on umożliwić Widzom uczestnictwo w Festiwalu stacjonarnie, ale bez konieczności podróżowania do Gdyni. Do projektu replik festiwalowych zamierzamy wrócić później, kiedy kina będą mogły wznowić działalność.

Wiemy, jak bardzo zależało polskim filmowcom, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i Srebrne Lwy oraz inne nagrody. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego Festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nie chcielibyśmy tego powtórzyć. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny Festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat.

Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb funkcjonowania. To samo dzieje się z Festiwalem. Jest on konkursowym przeglądem najlepszych osiągnięć polskiego kina i jako taki ma duże znaczenie promocyjne. Zależy nam, by – zachowując ciągłość organizacji Festiwalu – wesprzeć branżę, w tym kina, którym po wznowieniu działalności będą potrzebne najlepsze nagrodzone polskie filmy.”

Tomasz Kolankiewicz , Dyrektor Artystyczny Festiwalu


Wiecej informacji: 

Profil Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/FPFFGdynia

Oficjalna strona Festiwalu: https://festiwalgdynia.pl/

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola