Wydarzenia
440 km po zmianę
440 km po zmianę

Wielki finał kobiecej wyprawy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Czy można połączyć podróżowanie i spełnianie swoich marzeń z pomaganiem? Można! Po raz piąty przejdą pieszo 440 km wzdłuż polskiego wybrzeża. Po zmianę. Dla siebie, dla kobiet z niepełnosprawnościami, po dostępne plaże.

30 czerwca 2016 po raz piąty ze Świnoujścia wyruszyła kobieca wyprawa „440 km po zmianę”. W ciągu dwudziestu pięciu dni pomysłodawczyni projektu, Sylwia Nikko Biernacka i zespół Fundacji Machina Fotografika: Olga Glińska, Katarzyna Heród i Danka Zdrojewska przejdą polskie wybrzeże, żeby wesprzeć kolejną kobietę: Elżbietę Pindel z Krakowa, która od 27 lat choruje na dystrofię mięśni. Ela na zakończenie podróży od sponsora strategicznego projektu, firmy Sunrise Medical otrzyma aktywny wózek i podnośnik.

„440 km po zmianę” to projekt, który w pierwszej edycji wydawał się szalony. Wszystko zaczęło się w 2012 roku od pierwszego kroku Sylwii Nikko Biernackiej – inspiratorki, fotografki i trenerki. Przejść samotnie 440 km po piasku, bez wsparcia finansowego, zaplecza organizacyjnego, z plecakiem ważącym 22 kilogramy, po to by pomóc nieznajomej kobiecie otrzymać protezę nogi? Szalone, ale – zrobiła to! Rok później w podróży towarzyszyły jej Ambasadorki projektu, a od 2014 roku podróżuje w towarzystwie kobiet wspierających akcję. Dzisiaj projekt ma swoich wiernych sympatyków i wierne sympatyczki – osoby z całej Polski zrzeszone w Klubie 440 km po zmianę. I przynosi konkretne zmiany.

Co roku dzięki nadmorskiej podróży jedna z kobiet w trudnej sytuacji życiowej otrzymuje wsparcie: aktywny wózek, protezę lub wsparcie psychologiczne. Powstały rekomendacje do planów modernizacji konkretnych wejść na plaże w 10 nadmorskich miejscowościach, po to aby były one dostępne dla wszystkich: osób z niepełnosprawnościami, starszych, z małymi dziećmi w wózkach. Brak dostępności polskich plaż staje się przedmiotem publicznych dyskusji i coraz bardziej angażuje uwagę nadmorskich samorządów.

Ambasadorkami akcji są: Monika Kuszyńska, Monika Jankowska – Rangelov, Anna Rutz, Agnieszka Harasim, Iwona Krzyżak, Anna Samel, Marta Czachor, Paulina Pohl, Magda Biegańska, Agnieszka Skotnicka.

Gdynia, 23 i 24 lipca 2016 roku: uroczysty finał 5 edycji akcji. 

23 lipca, sobota
Fontanna Skwer Kościuszki

godz. 10.00 – 13.00 – Wspólne przejście Klubu 440 km po zmianę, niteczka Gdynia – Sopot, zbiórka Fontana, Skwer Kościuszki

Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2

godz. 15.00 – 16.30 – Spotkanie z Ambasadorkami projektu w formule „Żywej Biblioteki”

godz. 17.00 – 18.30 – Warsztat „ Podróże bez Granic: czyli kilka słów o tym co wydaje się niedostępne, a jednak jest możliwe”
godz. 19.30 – Wernisaż fotografii z akcji „Znajdź podobieństwa. Więcej nas łączy. Plaże dostępne dla wszystkich”
godz. 20.00 – 21.00 – Przekazanie wózka i podnośnika Eli Pindel i „Ślad na piasku – czyli krótka historia projektu”
godz. 21.00 – 22.00 – Filmowa niespodzianka Pauliny Pohl

24 lipca, niedziela

Laboratorium Innowacji Społecznych, al. Zwycięstwa 96/98 (Budynek IV, część A)

godz. 10.00 – 11.30 – Warsztat dla dzieci „Chodźmy razem na plaże”


Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2

godz. 12.00 – 13.00 – Filmowa niespodzianka Pauliny Pohl

Akcję można śledzić na stronie http://www.440km.pl/

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola