Wydarzenia
2001: ODYSEJA KOSMICZNA | pokaz specjalny
2001: ODYSEJA KOSMICZNA | pokaz specjalny

Podążając śladami wielkich mistrzów światowej kinematografii, po seansach Tarantino, Lyncha, Bergmana, zapraszamy na specjalny pokaz największego dzieła Stanleya Kubricka!

2001: Odyseja kosmiczna

Piątek wieczór i klasyka science fiction na wielkim ekranie Sali Warszawa. Arcydzieło kinematografii przy akompaniamencie doniosłych melodii poematu „Tako rzecze Zaratustra” Richarda Straussa. Tak można spędzić ostatni weekend kwietnia!

28 kwietnia (piątek), godz. 18:00

Bilety dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR

„2001: Odyseja kosmiczna” odsłania przed nami doskonałość utworu filmowego, którego esencję stanowią obraz i montaż. Stanley Kubrick sięga tym samym niejako do korzeni X Muzy, ograniczając do minimum partie dialogowe. To nie słowo decyduje o poziomie sztuki filmowej, a konstytuujące ją środki narracji, niemożliwe do odwzorowania w żadnej innej z form wyrazu.

Unikalne dzieło uhonorowano Oscarem za najlepsze efekty specjalne, a także trzema nagrodami BAFTA w kategoriach zdjęć (Geoffrey Unsworth), scenografii (Anthony Masters, Ernest Archer, Harry Lange) i ścieżki dźwiękowej (Winston Ryder). W 1991 roku amerykańska Biblioteka Kongresu uznała obraz Kubricka za „kulturowo, historycznie lub estetycznie znaczący”.

Film dzieli się na trzy części, których akcja rozgrywa się w różnych momentach historycznych. Na samym początku opowieści Kubrick przenosi nas do czasów prehistorycznych, w których obserwujemy istoty człekokształtne, nabierające przeświadczenia o własnej wyższości w królestwie zwierząt. Za sprawą ikonicznego przejścia od sceny wynalezienia narzędzia przez małpę do ludzkich podróży kosmicznych, zapoznajemy się z dalszymi częściami dzieła ukazującymi eksplorację kosmosu oraz problematykę sztucznej inteligencji.

Źródło: HISTMAG.org

Do zobaczenia z Kubrickiem 28 kwietnia!

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola