Gdyńscy MŁODZI W CENTRUM KINA
Gdyńscy MŁODZI W CENTRUM KINA

MŁODZI W CENTRUM KINA to partnerski projekt trzech kin zrzeszonych w sieci Europa Cinema – Gdyńskiego Centrum Filmowego, Kina „Światowid” w Elblągu oraz Kina „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie.

 

 

Koordynatorem projektu jest Gdyńskie Centrum Filmowe, będące od 2015 roku sercem filmowych wydarzeń w Gdyni. Mieści się tu kino studyjne, w którym pasjonaci kina mogą na co dzień oglądać najlepsze produkcje filmowe z Polski, Europy i świata. Także tu swoje siedziby mają Gdyńska Szkoła Filmowa – kształtująca studentów na wydziale reżyserii – oraz Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – działająca na polu edukacji filmowej oraz promocji polskiego kina, organizująca corocznie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. GCF to wreszcie miejsce wielu działań edukacyjnych związanych z filmem – od zajęć dla najmłodszych pasjonatów kina po cykle kulturalnych spotkań dla seniorów.

 

W gdyńskiej części projektu udział biorą:

 

klasa V A ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni:

„Witajcie, jesteśmy klasą V A o profilu sportowym w Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni. Trenujemy piłkę nożną i piłkę ręczną. Tworzymy zgraną ekipę ciekawą świata. Lubimy filmy, chodzenie do kina i coś czujemy, że ten projekt będzie fajną przygodą. Chcemy wyrażać swoje zdanie, dyskutować i być „pierwszymi”, którzy zobaczą dany film. Raz na jakiś czas chodzimy z klasą do kina, czasami też z naszymi rodzicami. Lubimy magię ekranu, ciszę na sali kinowej i czas odłączenia się od świata wirtualnego. Lubimy fantastykę, komedie, ale także bajki rysunkowe. Marvel i DC też są spoko! W kinie chcemy się dobrze bawić, spędzić czas, oderwać się od codziennych obowiązków i przenieść w inny świat. Nie możemy się doczekać rozpoczęcia projektu… Teraz będziemy klasą filmową!”

 

klasa VII A ze Szkoły Podstawowej nr 35 im. kpt. Stanisława Kosko w Gdyni:

Jak sami o sobie mówią, są bardzo różni – „Niektórzy z nas pochodzą nawet z różnych stron świata” – ale wszyscy pozostają otwarci na nowości i są głodni nowych przygód. Z tego też względu cieszą się na udział w projekcie, który stanowi dla nich ciekawe wyzwanie. Kino nie jest im jednak obce. Uczennice i uczniowie VII A lubią chodzić do kina także na co dzień. Oglądanie filmów jest dla nich przyjemnym sposobem na spędzanie czasu wolnego.

 

licealiści i licealistki z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni:

Choć ich klasy z profilem kinowo-teatralnym mają niewiele wspólnego – uczestnicy tej grupy na co dzień uczą się w klasach prawno-dziennikarskiej, biologiczno-chemicznej, matematyczno-fizycznej oraz matematyczno-geograficznej – wszystkich łączy jedna pasja, jaką są filmy. Jedni uwielbiają na ekranie strach i grozę, inni wolą odkrywać tajemnicze zbrodnie. Wszyscy jednak szerokim łukiem omijają westerny… Mówiąc o motywacjach, które skłoniły ich do udziału w projekcie MŁODZI W CENTRUM KINA, wymieniają przede wszystkim chęć poszerzenia horyzontów w dziedzinie kultury i sztuki oraz odkrywania nowych tytułów ich ulubionych gatunków.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola