MŁODZI W CENTRUM KINA w Jarocinie
MŁODZI W CENTRUM KINA w Jarocinie

MŁODZI W CENTRUM KINA to partnerski projekt trzech kin zrzeszonych w sieci Europa Cinema – Gdyńskiego Centrum Filmowego, Kina „Światowid” w Elblągu oraz Kina „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie.

 

 

Kino „Echo” w Jarocinie działa niemal nieprzerwanie od 1929 roku. W tym czasie zmieniało nazwy – z początku „Victoria”, potem „Kristal” – właścicieli, a nawet adresy, ale zawsze było częścią kulturalnego krajobrazu miasta. Od 18 lat prowadzi je Stowarzyszenie Jarocin XXI. Podczas tych kilkunastu lat kino przeszło cyfryzację, wzbogaciło się o kawiarnię i drugą, kameralną salę. Oferuje swoim widzom nie tylko filmy komercyjne, stara się też promować polskie i europejskie produkcje. Tam każdy znajdzie coś dla siebie – od seansów dla widzów wysoko wrażliwych, przez kino artystyczne, ukraińskie, do akademii filmowej, w ramach której swoje horyzonty poszerzają młodzi widzowie. Poza magią filmowych przeżyć kino zapewnia także wiele pozafilmowych wydarzeń w ramach różnych projektów, m.in. spotkań autorskich, wykładów, warsztatów i spektakli.

 

W części projektu realizowanym w Jarocinie uczestniczą:

 

– Dżunglaki i Kosmici ze Szkoły Podstawowej Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie:

„Jesteśmy najmłodszą grupą społeczności szkoły podstawowej. To my – Dżunglaki i Kosmici! Zawsze chętni zdobywać nową wiedzę, bo im więcej wiemy, tym więcej rozumiemy. Lubimy tworzyć i eksperymentować. Jesteśmy miłośnikami zwierząt, wrażliwymi na ich krzywdę. Otwarci na rozmowę, z uśmiechem na ustach zawieramy nowe znajomości. Ogromne poczucie sprawiedliwości powoduje, że nikt nie jest nas skłonny oszukać. Kosmitami jesteśmy nie bez powodu. Przyjęliśmy taką nazwę, bo bardzo często bujamy w obłokach, a emocje, które nam towarzyszą powodują kosmiczne eksplozje. W naszej grupie jest mnóstwo indywidualności, dlatego często dochodzi do żywych dyskusji. Talentów też u nas mnóstwo: mamy sportsmenkę, tancerza, rysowników, poliglotki, fascynatów kosmosu, historii. Grupa dziewcząt to pasjonatki koni. Mimo różnic potrafimy się dogadać, pomagamy sobie w nauce i rozwiązywaniu problemów. Udział w projekcie MŁODZI W CENTRUM KINA to dla nas szansa na zdobycie nowej wiedzy, która pomoże nam stworzyć własny film.”

 

– Pingwiny i Kapibary ze Szkoły Podstawowej Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie:

To młodzież głodna wrażeń, które mogą płynąć z kinowego ekranu, z umiejętnością krytycznego myślenia i chęcią do dyskusji. Dołączyli do projektu z wielką przyjemnością, bo mega kręci ich możliwość posiadania wpływu na repertuar kin w Polsce.

 

„Nasza grupa to Pingwiny i Kapibary! Jesteśmy przedstawicielami najstarszych grup w Szkole Podstawowej Akademii Dobrej Edukacji. Sporo czasu spędzamy razem, co umożliwiają nam ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Jesteśmy bardzo otwarci i chętni do działania. Bardzo lubimy wszelkie formy ekspresji – często przygotowujemy spektakle teatralne lub krótkie formy artystycznego wyrazu. Współtworzymy szkolną gazetę „Adealiści”. Kochamy kino i lubimy dyskutować – mamy często krytyczne podejście do wielu spraw.”

 

– Strzałeczki, Parabole i Brokuły z Liceum Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie:

„Hejka! Jesteśmy licealistami i uczymy się w różnych grupach wiekowych Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie. Zacnie reprezentujemy Strzałeczki, Parabole i Brokuły – te nazwy to nasz znak rozpoznawczy. Jako maniacy kina chętnie podejmujemy się różnych wyzwań związanych z szeroko pojętym filmem. Uwielbiamy wymieniać się opiniami o najnowszych premierach i dyskutować. Czasami bardzo krytycznie podchodzimy do wielu tematów. Ochoczo podejmujemy współpracę między grupami. Wspólnie tworzymy projekty, takie jak nasza telewizja „ADE TV” czy szkolna gazeta „Adealiści”. Jesteśmy różni, lecz wspólna praca daje nam olbrzymią radość i satysfakcję! Wykorzystując różnorodność naszych pasji i umiejętności, tworzymy wspaniałe rzeczy. Kochamy poszerzać horyzonty i otwierać się na nowe doświadczenia, jakim okazuje się projekt „Młodzi w centrum kina”. Ogromnie cieszymy się, że możemy brać w nim czynny udział!”

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola