WIELKA EUROPEJSKA ZAGADKA PAPIEROSÓW (15. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
WIELKA EUROPEJSKA ZAGADKA PAPIEROSÓW (15. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

16 października 2012 roku Jos é Barroso wezwał do swojego gabinetu komisarza UE ds. zdrowia – Maltańczyka Johna Dalliego i zażądał od niego rezygnacji ze stanowiska. Powodem była rzekoma próba wymuszenia przez komisarza 60 mln euro łapówki od firmy Swedish Match za zmiany w dyrektywie tytoniowej.

Dalli ustąpił, pomimo że wewnętrzne śledztwo nie wykazało żadnych dowodów jego winy. Komu i z jakich powodów zależało na ustąpieniu Dalliego? Czy korupcja nie miała faktyczne miejsca gdzieś indziej? I jaką rolę odegrał przemysł tytoniowy, mający niezwykle silne lobby w Brukseli?

Dwa lata później dwóch duńskich dziennikarzy: Mads Brügger (film „Ambasador”) i Jeppe Rønde spotyka się z Johnem Dallim. Pragną wyjaśnić wszystkie wątpliwości narosłe wokół sprawy. Niespodziewanie były komisarz otrzymuje wiadomość od osoby twierdzącej, że jest w posiadaniu dokumentów wskazujących zmowę Barroso i firmy tytoniowej. Chmury burzowe – niczym gęsty dym tytoniowy – zbierają się nad bohaterami.

Film jest relacją z reporterskiego śledztwa, które reżyserzy przeprowadzili na Malcie, w Belgii i wyspach Bahama, gdzie doprowadził ich trop.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola