Spokój
Młody człowiek po wyjściu z więzienia zatrudnia się na prowincjonalnej budowie. W nowym otoczeniu znajduje wkrótce przyjaciół, zadomowia się, żeni. Los Antka, rozkwitającego w atmosferze spokojnej pracy i rodzinnego szczęścia, zależy jednak nie tylko od niego. Między załogą i jej szefem dochodzi do coraz poważniejszych konfliktów. Kierownik utrzymuje pracowników w ryzach metodami szantażu, zastraszania, prowokacji. Gdy załoga strajkuje, dyrekcja uzna ten solidarny odruch protestu za przestępstwo. Z kolei, domniemany brak solidarności będzie w oczach kolegów Antka zdradą, domagającą się kary...

Spokój czekał na premierę cztery lata. W 1976 roku wymowa filmu wzbudziła niepokój cenzury. Jego telewizyjna premiera odbyła się 19 września 1980 roku, w niespełna trzy tygodnie po podpisaniu słynnych porozumień sierpniowych. Krytyka uznała dzieło Kieślowskiego za prekursorskie i wyprzedzające tzw. kino moralnego niepokoju.


Rekonstrukcja cyfrowa TVP

Film Spokój w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP SA”.

Telewizja Polska realizuje projekt w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014- 2020. Wkład Funduszy Europejskich to59 891 045,40 zł, wartość całego projektu wynosi 80 780 000,00 zł.

Opieka artystyczna: Jacek Petrycki
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę