RUMBLE. JAK INDIANIE ZATRZĘŚLI ŚWIATEM MUZYKI (POKAZ Z BLIZĄ)
RUMBLE. JAK INDIANIE ZATRZĘŚLI ŚWIATEM MUZYKI (POKAZ Z BLIZĄ)

WSTĘP – KWARTALNIK ARTYSTYCZNY BLIZA DO KUPIENIA W KASIE KINA W CENIE 12 zł. OBOWIĄZUJĄCY NUMER BLIZY TO 30 i 31.

Przed nami wyjątkowy pokaz, nagrodzonego m.in. w Sundance i na festiwalu Hot Docs, filmu dokumentalnego „Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki”. Film pokazywany był w sekcji artystycznej festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Gościem spotkania będzie miłośnik Gdyni, muzyk i producent filmowy Michał „Goran” Miegoń, znany chociażby z zespołów Kiev Office czy The Shipyard. Film to fascynująca muzyczna opowieść o Indianach z udziałem największych tuz współczesnego rocka. Dziękuję i serdecznie zapraszam!

Film to zaginiony rozdział amerykańskiej muzyki popularnej – historia ogromnego a dotąd nieznanej roli, jaki dla jej rozwoju odegrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Sam tytuł filmu pochodzi od kultowych akordów utworu Linka Wraya z 1958 roku, który dla wielu rockmenów stał się kamieniem milowym rozwoju tego gatunku. I o ile każdy z nas je zna, niewielu kojarzy, że Wray był Indianinem z plemienia Szaunisów. Takich historii jest więcej.

Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas.

Poprzez archiwalne materiały filmowe i nagrania stopniowo odkrywamy indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. Okazuje się, że niektóre z naszych najwybitniejszych utworów popkultury czerpały inspirację z rytmu i melodii rdzennych Indian.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola