POŻEGNANIE Z EUROPĄ
Przejmująca biografia Stefana Zweiga - pisarza, którego twórczość zainspirowała powstanie filmu „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona.

Pokazywany m.in. na festiwalu w Locarno film, jest również austriackim kandydatem do Oscara 2017. To oparta na faktach historia, obrazująca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga.

W KINACH od 5 maja 2017

Autor słynnych nowel „Amok” i „List od nieznajomej”, wydanych w Polsce w zbiorze „24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania”, w latach 20. i 30. XX wieku cieszył się popularnością niemal w całej Europie. Mimo to, jako pacyfista i przeciwnik faszyzmu, w obliczu wojny zdecydował się wyemigrować ze Starego Kontynentu w roku 1934.

Po kilku latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, od roku 1941 pisarz przebywa w Brazylii, którą zauroczył się do tego stopnia, że planuje poświęcić jej swoją nową książkę. W tym celu, wspólnie z drugą żoną, Lotte, odkrywa różne regiony kraju, w tym te najbardziej odległe...

NAGRODY I FESTIWALE:
2016 – Niemieckie Nagrody Filmowe 2016 – najlepsza reżyseria: Maria Schrader (nominacja), najlepsza aktorka drugoplanowa: Barbara Sukowa (nominacja)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno

BIOGRAM REŻYSERKI:
Maria Schrader – urodziła się w 1965 roku w Hanowerze. Już w wieku 15 lat rozpoczęła karierę aktorską w profesjonalnym teatrze. Następnie studiowała na wydziale dramatycznym Instytutu im. Maksa Reinhardta w Wiedniu, jednak przerwała naukę po dwóch latach, by skupić się na doskonaleniu sztuki aktorskiej w Berliner Schaubühne pod okiem słynnej Mirki Yemen Dzaris. Po występach na deskach Teatru Narodowego w Hanowerze, a także na scenach Bonn, Wiednia i Wenecji, w 1988 roku zadebiutowała w komedii „RobbyKallePaul” Daniego Levy’ego, z którym związała się na długie lata zarówno zawodowo, jak i prywatnie. W 1992 roku dostała nagrodę Maxa Ophuelsa za najlepszy debiut w kolejnym filmie Levy’ego „I Was on Mars”. W roku 1995 otrzymała Niemiecką Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki za występy w trzech różnych filmach. Światowy rozgłos zapewniła jej rola żydowskiej działaczki podziemia w Berlinie czasów II wojny w nominowanym do Złotego Globu melodramacie „Aimée & Jaguar” (1999) Maksa Färberböcka. Aktorka nie tylko po raz kolejny zdobyła Niemiecką Nagrodę Filmową, ale została również uhonorowana Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym Berlinale. W 2007 roku zadebiutowała jako samodzielna reżyserka dramatem „Liebesleben” według scenariusza napisanego wraz z Lailą Stieler. W roku 2011 wystąpiła w jednej z głównych ról w filmie „W ciemności” Agnieszki Holland. Nowe dzieło reżyserskie Schrader, „Stefan Zweig. Pożegnanie z Europą”, zostało bardzo przychylnie przyjęte przez międzynarodowych krytyków i pozostaje austriackim kandydatem do Oscara 2017.

Filmografia:
2016 Pożegnanie z Europą / Vor der Morgenröte - Stefan Zweig in Amerika
2007 Liebesleben
1998 Żyrafa / Meschugge
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę