POD ŚCIANĄ (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
POD ŚCIANĄ (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY.

Dlaczego nie stać nas już na życie w miastach? Posiadanie mieszkania jest podstawowym prawem człowieka, warunkiem bezpiecznego i zdrowego życia. Ale w większości metropolii, zdobycie własnego dachu nad głową jest coraz trudniejsze. Film wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i jakie mechanizmy stoją za dramatyczną zapaścią w mieszkalnictwie.

Twórcy filmu zabierają nas do nowojorskiego Harlemu, gdzie poznajemy mężczyznę, który wydaje 90% swoich dochodów na mieszkanie. Żyjąca w Barcelonie rodzina Ahmeda jest ostatnią, która pozostała w budynku, w którym nowy właściciel przejął wszystkie inne lokale. Z kolei w Londynie nowe domy, osiedla i apartamenty sprzedawane są na międzynarodowych targach, jako lokaty inwestycyjne. Wiele z nich stoi pustych.

Leilani Farha z Ottawy w Kanadzie ujawnia dane, z których jasno wynika, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat ceny mieszkań wzrosły trzykrotnie w stosunku do dochodów. Leilani udziela pomocy osobom bezdomnym, jest także Specjalną Sprawozdawczynią ONZ ds. Należytego Mieszkalnictwa, z prawem do pociągania do odpowiedzialności rządów, jeśli te nie spełniają zobowiązań w zakresie praw człowieka zapisanych w Karcie Praw Człowieka ONZ.Jeśli naprawdę chcemy, aby nie tylko najbogatsi mieli dostęp do miast, musimy doprowadzić do radykalnych zmian, także w sposobie myślenia o tym, do kogo one należą. Bo mieszkanie nie powinno być dobrem luksusowym, na które stać niewielu.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola