PIĘKNA I BESTIE
Pokazywany na festiwalu w Cannes, najnowszy film cenionej tunezyjskiej reżyserki Kaouther Ben Hania, który po pokazie zebrał owacje na stojąco. "Piękna i bestie" to wstrząsający dreszczowiec o młodej kobiecie, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. 

Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. 

Podczas studenckiej imprezy, Mariam, młoda Tunezyjka, spotyka tajemniczego Youssefa, z którym decyduje się opuścić lokal. Rozpoczyna się długa noc, podczas której Mariam będzie musiała walczyć o swoją godność. Tylko jak uzyskać sprawiedliwość, gdy prawo jest po stronie prześladowców?

NAGRODY I FESTIWALE:
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – sekcja Un Certain Regard 
2018 – Nagrody Lumiere, przyznawane przez zagranicznych dziennikarzy pracujących we Francji (odpowiednik amerykańskich Złotych Globów) – najlepszy film francuskojęzyczny (nominacja)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – nagroda jury młodzieżowego, najlepszy reżyser (nominacja)

BIOGRAM REŻYSERKI:
Kaouther Ben Hania – przyszła na świat w 1977 w tunezyjskim Sidi Bu Zajd. Uczęszczała do szkoły filmowej w Tunisie. Już w trakcie studiów zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych, które zostały dostrzeżone przez branżę. W 2004 roku podjęła naukę w Fémis – prestiżowej wyższej szkole filmowej w Paryżu. Następnie pracowała dla Al Jazeera Documentary Channel, w tym czasie nakręciła dokument „Les imams vont à l'école”. Za swój debiut pełnometrażowy, „Le challat de Tunis” (2013), feministyczną satyrę społeczną o Tunezji w przededniu arabskiej wiosny, zdobyła wiele wyróżnień na międzynarodowych festiwalach. Jej najnowszy film, thriller „Piękna i bestie”, został zakwalifikowany do sekcji Un Certain Regard na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2017. Po pokazie zebrał owacje na stojąco.


Filmografia:
2017 Piękna i bestie / Aala Kaf Ifrit
2016 Zaineb takrahou ethelj
2013 Le challat de Tunis
2013 Yed Ellouh (kr.m.)
2013 Wooden Hand (kr.m.)
2010 Les imams vont à l'école (dok.)
2006 Moi, ma sœur et la chose (kr.m.)
2004 La Brèche (kr.m.)

  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę