NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM (FILMOTERAPIA Z SENSEM)
NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM (FILMOTERAPIA Z SENSEM)

Możliwość zakupu biletów, brak rezerwacji. Filmoterapia z sensem nie zawiedzie miłośników dokumentów z najwyższej półki. Podczas comiesięcznych spotkań prezentowane są filmy, które podbiły serca publiczności na Millenium Docs Against Gravity, jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Każdej projekcji towarzyszy dyskusja z udziałem ekspertów z Uniwersytetu SWPS i publiczności. Tematem kwietniowego spotkania w Gdyni będzie „Terapia – więź z bliskimi”. Widzowie zobaczą dokument Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” – niezwykle poruszający obraz, odsłaniający intymne relacje rodzinne. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów: Anną Hebenstreit-Maruszewską, psycholog z Uniwersytetu SWPS oraz Przemysławem Rydzewskim, współorganizatorem cyklu, filmoznawcą.

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

– Wybitny. Jest o czym myśleć – napisał w jednej z recenzji Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy. Paweł Łoziński już od pierwszych kadrów filmu odsłania przed nami niezwykle intymne obrazy, ukazujące bliską relację.

Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki, które łączy trudne, skomplikowane uczucie. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym – doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro. Widzowie stają się świadkami terapeutycznego dialogu, napięć, łez, żalu i frustracji. Ekstremalnie bliskie kadry (niezwykłe zdjęcia Kacpra Lisowskiego) wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Podglądamy sesje na przestrzeni kilku miesięcy i widzimy, jak ewoluuje relacja matki i córki. Ale przecież to, co dzieje się za drzwiami gabinetu, powinno być owiane tajemnicą zawodową. Jak udało się Pawłowi Łozińskiemu złamać tę żelazną zasadę? Co kryje się pod słowem „miłość”? Czy bardzo bliskie więzi można rozsupłać?

Obraz zdobył nagrodę Srebrny Lajkonik dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016.

O ekspercie

258 anna hebenstreit maruszewska

Anna Hebenstreit-Maruszewska

Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Zajmuje się psychoterapią osób dorosłych i ofiar przemocy, głównie takimi problemami jak nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego czy terapia DDA (dorosłe dzieci alkoholików) oraz terapią psychoseksualną tj. leczeniem dysfunkcji seksualnych mających podłoże psychologiczne, a także seksualną terapią par. Interesuje się seksualnością człowieka, w tym trudnościami z ekspresją seksualności i z wychowaniem seksualnym w naszym kręgu kulturowym. W kręgu jej zainteresowań znajduje się także praca z osobami po traumach wywodzących się zarówno z wczesnego okresu życia (trwająca wiele lat przemoc i nadużycia w dzieciństwie, syndrom DDA, bycie ofiarą wczesnych nadużyć seksualnych) jak też tymi, które powstają w życiu późniejszym (śmierć bliskiej osoby, przemoc, gwałt, nadużycia emocjonalne).

Kurs filmoterapii — doświadczalne spotkania po filmie

Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się, czym jest filmoterapia. Warto wspomnieć, że to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną. Stosuje się ją z powodzeniem na całym świecie od lat 80. ubiegłego wieku.

Widz ogląda film, ale robi to w sposób szczególny – nastawia się wyłącznie na odbiór emocjonalny. Zgodnie z podstawowym założeniem filmoterapii to, co nas porusza w filmie, dużo mówi o nas samych.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola