NAJLEPSZE KRÓTKIE METRAŻE 2023 | Warszawska Szkoła Filmowa
Thumbnail
NAJLEPSZE KRÓTKIE METRAŻE 2023 | Warszawska Szkoła Filmowa

8 marca na ekrany kin studyjnych wchodzi wyjątkowy set trzech krótkich metraży wyreżyserowanych przez kobiety i o kobietach opowiadających. „Do raju” Marty Szymanek, „Te cholerne Peonie” Poliny Biliaevej i „Moje stare” Nataszy Parzymies to odważne, pełne czułości, słodko-gorzkie historie o tęsknocie i pogoni za długo skrywanymi pragnieniami.

 

Mila, Rita, Zofia i Anna to bohaterki filmów prezentowanych w ramach setu „Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa”. Dzieli je wszystko, łączy tęsknota, która sprawia, że zaczynają dążyć za swoimi długo skrywanymi pragnieniami.

 

 

Nastoletnia Mila („Do Raju”) zgubiła chęć i siłę do życia. Czuje się niewidziana przez bliskich, nawet gdy próbuje mówić o tym co czuje; Rita („Te cholerne Peonie”), mimo intensywnych poszukiwań, nie odnajduje satysfakcji w życiu intymnym i nie potrafi nawiązać kontaktu ze swoim ciałem; z kolei Zofia i Anna („Moje stare”) spotykają się po wielu latach i wyruszają we wspólną podróż, by na nowo odkryć łączące je niegdyś uczucie. Każda z bohaterek decyduje się zaryzykować i przekroczyć swoje granice – geograficzne, cielesne i narzuconych przez społeczeństwo norm.

 

 

Wszystkie filmy zostały wyreżyserowane przez twórczynie z młodego pokolenia, które z uważnością przyglądają się miejscu kobiet we współczesnym świecie.

 

 

Marta Szymanek („Do Raju”) jest z wykształcenia psycholożką, z pasji scenarzystką i reżyserką. Współtwórczyni dwukrotnie nagrodzonej Orłem „Watahy” oraz autorka koncepcji i scenariusza serialu „Odwilż”; Polina Biliaieva (“Te cholerne peonie”) urodziła się w Charkowie. Jej film dyplomowy „Sonata for Unaccompanied Violin” otrzymał nagrodę na festiwalu KINOKO w Kijowie; Natasza Parzymies („Moje stare”) jest autorką głośnego serialu „Kontrola” opowiadającego o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn. Jest również twórczynią, reżyserką i współscenarzystką miniserialu „Random”, czyli pierwszego polskiego serialu łączącego w sobie słuchowisko i film. Projekt otrzymał dwie złote statuetki Effie.

 

 

Prezentowane w ramach setu tytuły zostały wyprodukowane przez Warszawską Szkołę Filmową oraz brały udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na ostatnim, 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola