MŁODY AHMED
Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.   

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?    

BIOGRAM REŻYSERÓW:
Jean-Pierre i Luc Dardenne – Jean-Pierre urodził się w 1951 roku w belgijskim Engis, jego brat Luc trzy lata później w Awirs. Wspólnie reżyserują, produkują oraz piszą scenariusze własnych filmów. Zaczynali od kina dokumentalnego. W 1975 roku stworzyli firmę produkcyjną Dérives, w ramach której wyprodukowali blisko 80 filmów dokumentalnych. W 1994 roku powołali do życia kompanię produkcyjną Les Films du Fleuve. Uznawani są za czołowych przedstawicieli europejskiego kina autorskiego. Na swoim koncie mają wiele prestiżowych nagród, m.in. canneńskie Złote Palmy za najlepszy film („Dziecko”), najlepszy scenariusz („Milczenie Lorny”) i najlepszą reżyserię („Młody Ahmed”).

"W tym filmie bracia Dardenne pokazują to, czego najbardziej boimy się w terroryzmie. Ideę indoktrynacji normalnych ludzi, którzy stają się bojownikami dżihadu." - Variety

Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu.    

Film zdobył nagrodę główną za reżyserię na tegorocznym festwalu w Cannes.

Filmografia:
2019 Młody Ahmed / Le jeune Ahmed
2016 Nieznajoma dziewczyna / La fille inconnue
2014 Dwa dni, jedna noc / Deux jours, une nuit
2011 Chłopiec na rowerze / Le gamin au vélo
2008 Milczenie Lorny / Le silence de Lorna
2007 Kocham kino (segment: Dans l'Obscurité)
2005 Dziecko / L’enfant
2002 Syn / Le fils
1999 Rosetta
1996 Obietnica / La promesse
1992 Je pense à vous
1987 Falsch
1987 Il court, il court, le monde (kr.m.)
1983 Regard Jonathan / Jean Louvet, son oeuvre (dok.)
1982 Leçons d'une université volante (dok.)
1981 R… już nie odpowiada / R… ne répond plus (dok.)
1980 Pour que la guerre s'achève, les murs devaient s'écrouler (dok.)
1979 Lorsque le bateau de Léon M. descendit la Meuse pour la première fois (kr.m., dok.)
1978 Le chant du rossignol (dok.)
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę