MARGARET ATWOOD. SŁOWO TO SIŁA (17. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
MARGARET ATWOOD. SŁOWO TO SIŁA (17. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

Odniosła ogromny sukces, była typowana do Nagrody Nobla, jej literacki dorobek jest imponu-jący, a jej książki wydano z sukcesem w 35 krajach. Margaret Atwood – kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka to także społeczno-ekologiczna aktywistka. Jej twórczość nigdy wcześniej nie była tak aktualna jak dziś – w dobie wzrostu autorytarnej polityki, szybko rozwi-jających się technologii i postępujących nieodwracalnych zmian klimatu.

Film portretuje ikonę literacką naszych czasów, której wiersze i książki są medytacją o prze-trwaniu, a często same w sobie stają się też narzędziami przetrwania. Poznajemy nie tylko kulisy sukcesu Margaret Atwood, lecz również osobiste i społeczne czynniki, które wpłynęły na jej twórczość. Obserwujemy, jak podróżuje z wieloletnim partnerem Greaemem Gibsonem (zmarł niedługo po zakończeniu zdjęć) i uczestniczy w entuzjastycznych spotkaniach oraz wystąpie-niach na całym świecie. Towarzyszymy jej na planie telewizyjnej adaptacji „Opowieści pod-ręcznej”, gdzie spotyka się z projektantką kostiumów Ane Crabtree i odtwórczynią głównej roli Elisabeth Moss. Zagłębiamy się również we wczesne lata Atwood: jej dzieciństwo spędzone w lasach północne-go Ontario, studia na Harvardzie, rodzący się aktywizm, a także kulisy poznania Gibsona i po-wstania „Opowieści podręcznej”. Historię jej życia – prócz samej Atwood – przedstawiają rów-nież jej najbliżsi przyjaciele i rodzina. Wszyscy podkreślają jej wyjątkowość i profetyzm. Ona sama ocenia zamieszanie wokół swojej osoby z cierpkim poczuciem humoru i wnikliwością, która pozwoliła jej ostrzegać nas o tym, co się obecnie dzieje, już przed kilkudziesięcioma laty.
Margaret Atwood has never been more relevant than she is today. Readers are turning to her work as they face the rise of authoritarian politics, rapidly evolving technologies, and the on-going disaster of climate change. Her poetry and books are about survival, but they are
also survival tools themselves. The recent success of the television adaptation of her novel, ”The
Handmaid’s Tale”, has made Atwood a household name. The launch of its sequel, ”The Testaments”, has been inter-national news. Millions follow Atwood’s early morning Tweets. Yet few know the private Margaret Atwood. Who is the woman behind these stories? How does she always seem to know what is to come?
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola