KWITY Z PANAMY (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
KWITY Z PANAMY (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY.
Projekcja ze spotkaniem odbędzie się 18 maja o godzinie 17:00. 

Panama Papers to prawdopodobnie największa jak dotąd afera z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych przez najważniejszych polityków, urzędników państwowych, prominentne osobowości świata biznesu, celebrytów, filmowców, sportowców, a także pospolitych przestępców. W 2015 roku anonimowy informator udostępnił niemieckiemu dziennikowi „ Süddeutsche Zeitung” 11,5 milionów zaszyfrowanych dokumentów panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca. Chodziło o tworzenie tzw. spółek offshore, których celem było ukrywanie dochodów i różnego rodzaju nielegalnej działalności. Ten największy w historii przeciek doprowadził do śledztwa międzynarodowej organizacji dziennikarzy śledczych, która przez ponad rok analizowała dokumenty i dowody.

Pierwsze raporty opublikowano w 2016 roku, a pełna lista przedsiębiorstw zarejestrowanych w rajach podatkowych udostępniona została w maju 2016 roku. Film przedstawia kulisy tej afery. Redaktorzy „Süddeutsche Zeitung” opowiadają o jej początkach, gdy anonimowy informator zaoferował im ogromną liczbę tajnych danych na temat uchylania się od podatków na dużą skalę. Ze względu na olbrzymią liczbę obciążających dowodów, postanowili skorzystać z pomocy innych dziennikarzy śledczych z ponad 100 instytucji i redakcji na całym świecie.

Afera miała negatywne konsekwencje nie tylko dla osób wymienionych w dokumentach. Dziennikarka Daphne Caruana Galizia, która ujawniła korupcję na Malcie w oparciu o informacje z Panama Papers, została zamordowana w 2017 roku. Film ujawnia szczegóły największego światowego skandalu korupcyjnego w historii.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola