ITALIA W CENTRUM | Koneser
Thumbnail
ITALIA W CENTRUM | Koneser

Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Istituto Italiano di Cultura di Varsavia zapraszają na cykl Italia w Centrum!

To przegląd filmowy dla miłośników kinematografii włoskiej. A może nawet szerzej – sztuki i kultury Italii.

Zaprezentujemy starsze i nowsze filmy, takie, które na trwałe weszły do kanonu światowej klasyki i takie, które już lekko się przykurzyły, a jednak warte są przypomnienia.

Po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności oraz zaproszonego gościa – znawcy kina włoskiego. Być może nie każda będzie dotyczyła tylko tematyki filmu. Tak już bowiem bywa, że gdy zaczyna się mówić o Italii… trudno skończyć na jednym wątku.

Koneser to film Giuseppe Tornatore, którego oryginalny tytuł w tłumaczeniu na polski brzmiałby „Najlepsza oferta”. Główny bohater, człowiek już niemłody, jest wybitnym znawcą sztuki i prowadzi dom aukcyjny. Sam również ma imponującą kolekcję dzieł, którą stworzył nie całkiem uczciwie dzięki swojemu doświadczeniu i pozycji na rynku, a która zarazem jest wyrazem jego nietypowego stosunku do kobiet. Pod wpływem pewnych wydarzeń cały ten stateczny uporządkowany świat zacznie się zmieniać, a Giuseppe Tornatore zada widzom pytanie, czy miłość jest jak aukcja?

W odpowiedzi na nie, a także inne związane ze sztuką i namiętnościami jakie potrafi wzbudzać, pomoże nam ks. dr Krzysztof Niedałtowski, znawca i miłośnik Italii, teolog i religioznawca, wykładowca akademicki, prowadzący m.in. zajęcia z historii sztuki na italianistyce na UG, duszpasterz środowisk twórczych a także rzeczoznawca z kompetencjami do wyceny dzieł sztuki. Autor książki „Zawsze ostatnia wieczerza”, w której opisuje setki rzeźb, obrazów i fresków przedstawiających, jak pisze, „kolację trzynastu mężczyzn sprzed 20 wieków”.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola