ITALIA W CENTRUM | Ciao Italia!
Thumbnail
ITALIA W CENTRUM | Ciao Italia!

Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Istituto Italiano di Cultura di Varsavia zapraszają na cykl Italia w Centrum!

 

To przegląd filmowy dla miłośników kinematografii włoskiej. A może nawet szerzej – sztuki i kultury Italii.

 

Zaprezentujemy starsze i nowsze filmy, takie, które na trwałe weszły do kanonu światowej klasyki i takie, które już lekko się przykurzyły, a jednak warte są przypomnienia.

 

Po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności oraz zaproszonego gościa – znawcy kina włoskiego. Być może nie każda będzie dotyczyła tylko tematyki filmu. Tak już bowiem bywa, że gdy zaczyna się mówić o Italii… trudno skończyć na jednym wątku.

Tym razem zapraszamy na film, którego polski film tytuł „Ciao Italia” jest nieco mylący. W oryginale, reżyser Pierfrancesco Diliberto (Pif) nazwał go „In guerre per amore”, czyli – na wojnie o miłość. Ta wersja znacznie lepiej oddaje fabułę. Nie zdradzając szczegółów, warto zauważyć, że to dzieło nieco lżejsze niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłych miesiącach przeglądu. W filmie dużo jest ciepłej satyry, trochę groteski i klimatu, który wielu przypomina słynne dzieło Benigniego „Życie jest piękne”. Lekko podaną historię kończy jednak gorzka refleksja, która zostanie z widzami na długo. Pif bowiem nie po raz pierwszy zajmuje się tematyką włoskiej mafii, a tym razem wskazuje, jak istotnie do jej rozprzestrzenienia przyczyniło się lądowanie aliantów we Włoszech – moment zwrotny dla biegu II wojny światowej, ale według Pifa – także dla potęgi Cosa Nostry. Przedyskutować tę tezę, zmierzyć ją z obrazem historyka, porozmawiać o faszyzmie i umiłowaniu Mussoliniego tak boskim, że aż zabawnym, będziemy mieli szansę z wybitnym znawcą historii Włoch, w tym szczególnie II wojny – profesorem Karolem Polejowskim, wiceprezesem IPN, stypendystą Fundacji Lanckorońskich w Rzymie. Wielka i dość unikatowa w Polsce wiedza Pana Profesora oraz jego wybitny talent oratorski gwarantują, że wieczór będzie pasjonujący.

 
OPIS FILMU:
 

Nowy Jork 1943 rok. Między włoskimi imigrantami Arturo i Florą rodzi się uczucie. Niestety zamążpójście dziewczyny zostało dawno zaplanowane przez jej wujka, który obiecał jej rękę synowi szefa mafii. Aby nie dopuścić do tego małżeństwa Arturo postanawia skłonić ojca Flory do zmiany tej decyzji. W tym celu musi udać się na Sycylię gdzie mieszka mężczyzna. Idealnym rozwiązaniem wydaje się zaciągnięcie do amerykańskiego wojska, które właśnie przygotowuje się do lądowania we Włoszech…

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola