HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA
HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA

Był jednym z największych mistrzów współczesnej fotografii. Zabawny, pomysłowy, prowokujący i intrygujący, czerpał inspirację z dzieciństwa spędzonego w Berlinie w latach 20. XX wieku. Jak
stwierdził Karl Lagerfeld: „Berlin był nim, a on był Berlinem”, ale Newton był też kosmopolitą, żyjącym na wygnaniu między Stanami Zjednoczonymi, Australią i Europą.
Pierwszy aparat dostał od ojca w wieku 12 lat i – jak sam stwierdził – traktował go jako barierę między samym sobą a rzeczywistością. Pojmował fotografię w kategoriach gry, miał poczucie humoru i był bardzo konsekwentny. Nazwany przez „The Guardian” mianem „przewrotnego romantyka”, w centrum zainteresowania postawił modę i kobiety i to one w tym filmie interpretują jego pracę, starając się odpowiedzieć na pytanie, czy były dla niego podmiotmi, czy tylko przedmiotami Gwiazdami jego kultowych portretów były m. in Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotta Rampling czy Isabella Rossellini. Miał wpływ na kampanie reklamowe, modowe, film i kulturę. Współpracował z „Vogue’iem”, a każda jego sesja była sensacją i wręcz skanda-em, a przede wszystkim pokazywała świeże spojrzenie, zaskakujące rozwiązania i wyrafinowaną grę z utartymi społecznymi rolami i schematami. Newton szybko wypracował rozpoznawalny styl, którego znakami firmowymi były drama-tycznie upozowane kobiece akty, pełne fetyszystycznych podtekstów. Jego starannie zaara-nżowane zdjęcia
ukazywały głębię relacji opartych na władzy, seksualności i związkach płci, zacierając granice między
sztuką a pornografią. W kobietach interesowała go siła, mocna muskulatura i pewność siebie, dlatego przedstawiał je jako dominujące, perwersyjne i władcze. Kochał nagość i został nazwany królem perwersji.

Film przedstawia życie, twórczość i dziedzictwo kontrowersyjnego geniusza fotografii oraz to, jak
Helmut Newton, a właściwie Helmut Neustädter, stał się międzynarodową ikoną fotografii. Pokazuje również, jaki stosunek miały do niego bohaterki jego zdjęć – kobiety, które celowo uprzedmiotawiał.
Women were clearly at the core of legendary photographer Helmut Newton’s work. The stars of his iconic portraits and fashion editorials – from Catherine Deneuve to Grace Jones, Char-lotte Rampling to Isabella Rossellini – finally give their own interpretation of the life and work of this controversial genius. A portrait by the portrayed. Provocative, unconventional, subver-sive, his depiction of women still sparks the question: are they subjects or objects?
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola