FUKUSHIMA, MOJA MIŁOŚĆ
Młoda Niemka, Marie, wyjeżdża do Japonii, aby uciec przed problemami. Przyłącza się do organizacji Clowns4Help, która stara się wnieść trochę radości do życia mieszkańców Fukushimy, dotkniętej trzęsieniem ziemi, tsunami i awarią elektrowni jądrowej w 2011 roku.    

Marie trafia do schroniska, gdzie mieszkają głównie starsi ludzie. Wkrótce przekonuje się jednak, że nie nadaje się do tej pracy. Już zbiera się do wyjazdu, gdy na jej drodze staje Satomi, jedna z mieszkanek schroniska, która uparła się wrócić do zrujnowanego domu w dawnej „strefie zero”. Marie pomaga jej sprzątać i urządzać się na nowo.

Dwie kobiety nie mogłyby bardziej różnić się od siebie, a jednak w miarę jak stopniowo się poznają, nawiązują więź, która sprawi, że obie w końcu będą musiały stawić czoła duchom z przeszłości.

NAGRODY I FESTIWALE:
2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie "Berlinale" 2016 – Heiner Carow Prize (za promocję niemieckiego kina w sekcji Panorama), nagroda CICAE, nagroda publiczności (2. miejsce)
2016 - Niemieckie Nagrody Filmowe – Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa: Rosalie Thomass (nominacje)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney
2016 – Festiwal Wiosna Filmów w Warszawie

BIOGRAM REŻYSERKI:
Doris Dörrie – urodziła się 26 maja 1955 roku w Hanowerze. Studiowała aktorstwo, psychologię, filozofię i semantykę w USA. Po powrocie do Niemiec zapisała się do Wyższej Szkoły Filmu i Telewizji w Monachium. Następnie pisała recenzje dla "Sueddeutsche Zeitung". Za kamerą stanęła w połowie lat 70. Z początku realizowała dokumenty i filmy telewizyjne, by w 1985 roku wprowadzić na ekrany swój fabularny debiut kinowy – komedię familijną "Wewnątrz wieloryba". Jeszcze w tym samym roku pokazała "Mężczyzn", komedię tym razem dla dorosłego widza. Obraz stał się najbardziej kasowym filmem powojennych Niemiec i zapewnił reżyserce wielką popularność w kraju. Sukces międzynarodowy przyszedł wraz z komediodramatem "Nadzy" (2002), który Dörrie nakręciła na podstawie własnej sztuki "Happy". Pozycję czołowej twórczyni kina niemieckiego umocniła "Hanami - kwiatem wiśni" (2008). Jest autorką scenariuszy do niemal wszystkich swoich filmów, a także uznaną pisarką. W Polsce ukazał się zbiór jej opowiadań "Mężczyzna moich marzeń".
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę