Filmowe myśli. Mistrzowie kina | Gorączka złota
Filmowe myśli. Mistrzowie kina | Gorączka złota

Nie siedźcie w szkolnych ławkach, chodźcie z klasą do kina! Przed nami filmowa jesień z mistrzami kina w ramach projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje”.

Zapraszamy młodzież z klas ponadpodstawowych i nauczycieli z Trójmiasta do udziału w cyklu czterech warsztatów „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, które odbędą się w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Podczas każdego spotkania młodzież będzie mieć okazję poznać twórczość najwybitniejszych twórców filmowych z Polski i ze świata. Pokazom ich filmów będą towarzyszyły prelekcje filmoznawcze prezentujące postacie reżyserów i reżyserek, ich dorobek artystyczny i cechy twórczości. Po seansach odbędą się rozmowy z widzami poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Prelekcje oraz rozmowy po filmach poprowadzi dr Piotr Kurpiewski – kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG, zajmujący się naukowo historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Jest autorem kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, wykładowcą Akademii Polskiego Filmu oraz stałym współpracownikiem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Do udziału w spotkaniach można zgłaszać się indywidualnie bądź grupowo. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel. Czas trwania każdego ze spotkań uzależniony jest od czasu projekcji filmu. Część prelekcyjna potrwa maksymalnie godzinę zegarową.

OPIS FILMU:

Film Chaplina olśniewa głębią humanistycznego przesłania i pełen jest niezwykłych pomysłów inscenizacyjnych.

Akcja filmu toczy się pod koniec XIX wieku na Alasce ogarniętej gorączką poszukiwania złota. Podczas śnieżnej nawałnicy główny bohater, Charlie – włóczęga, znajduje schronienie w przypadkowo napotkanej chacie, zamieszkiwanej przez przestępcę – Czarnego Larsona. Do chaty na pustkowiu trafia także inny poszukiwacz – Wielki Jim. Panuje głód, któremu Charlie próbuje zaradzić przygotowując najsłynniejszą w historii kina zupę z buta.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola