FILMOTERAPIA SINGIELKI i psycholog Michał Kuchczyński (FILM + SPOTKANIE)
FILMOTERAPIA SINGIELKI i psycholog Michał Kuchczyński (FILM + SPOTKANIE)

Bratnia dusza, partner, chłopak, mąż – każda z bohaterek filmu inaczej definiuje przedmiot swoich poszukiwań, ale nie może go znaleźć. Reżyserki Ariadna Relea i Mariona Guiu wyruszają w drogę, by przyjrzeć się współczesnym singielkom. Po projekcji, o tym „czy sama znaczy samotna” porozmawiamy z gościem, psychologiem i współpracownikiem Uniwersytetu SWPS Michałem Kuchczyński.

Pochodzą z różnych krajów (Szanghaj, Melbourne, Barcelona i Stambuł), skończyły 30 lat, są wykształcone i atrakcyjne, ale pomimo regularnego korzystania z serwisów randkowych i innych bardziej tradycyjnych form kojarzenia par, nie są w stanie zbudować długotrwałej relacji. Czy są same temu winne czy też winą obarcza je społeczeństwo? Dlaczego nie mogą znaleźć partnera, a może dlaczego w ogóle muszą go szukać? Czy szukają mężczyzny, który jeszcze nie istnieje, czy też to mężczyźni poszukują kobiet, które już przestały istnieć?

Reżyserki filmu wyruszają w drogę, by przyjrzeć się współczesnym singielkom. W ciągu czterech lat śledzą ich losy, wpisując w kontekst różnorodnych systemów, ale też próbując umocować je w ponadnarodowych przemianach społecznych. Indywidualne cechy, oczekiwania, demografia, wykształcenie, emancypacja, feminizm, opresyjność państwa, wiek, kryzys męskości – te i inne czynniki dekonstruują koncepcję wielkiej romantycznej miłości na całe życie. Ale czy ktoś jeszcze wierzy w księcia na białym koniu?

FILMOTERAPIA

Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Sukces Filmoterapii pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas kolejnej edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity. Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz z ekspertami z Uniwersytetu SWPS.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola