DWIE KOBIETY
Fenomenalna Catherine Deneuve oraz Catherine Frot we wspaniałej opowieści o przyjaźni dwóch kobiet, wyreżyserowanej przez Martina Provosta, twórcy  głośnej „Serafiny”.Film prezentowany był na ostatnim Berlinale, a jego siłą napędową są dwie wybitne francuskie aktorki. We Francji w pierwszy weekend, film obejrzało ponad 500 tys. osób.

Claire, samotna matka przed pięćdziesiątką, wiedzie nudne, monotonne życie. Każdy kolejny dzień niczym nie różni się od poprzedniego. Wszystko zmienia się w momencie, gdy bohaterka odbiera telefon od Beatrice, siedemdziesięcioparoletniej kobiety, która kilka dekad temu była kochanką jej ojca. Szybko okazuje się, że Beatrice jest całkowitym przeciwieństwem Claire, ale obie panie łączy o wiele więcej, niż mogłyby przypuszczać...

Martin Provost – przyszedł na świat w 1957 roku we francuskim Breście. Przygodę ze światem kina rozpoczął przed kamerą. W latach 70. i 80. grywał głównie w serialach i filmach telewizyjnych, a najbardziej znanym tytułem w jego dorobku aktorskim po dziś dzień pozostaje komedia „Panowie, dbajcie o żony” z Louisem de Funèsem. Być może dlatego w latach 90. przerzucił się na scenopisarstwo i reżyserowanie – i tu szybko odniósł o wiele większe sukcesy. Jego „Serafina”, dramat biograficzny o niezwykłej malarce, odpowiedniczce naszego Nikifora, zdobył siedem Cezarów i wiele innych nagród na międzynarodowych festiwalach. Dobre recenzje zebrała również „Violette”, filmowy portret francuskiej pisarki, autorki „Bękarta”. Pokazywanym premierowo na 67. Berlinale filmem „Dwie kobiety” reżyser ugruntował swoją pozycję specjalisty od kina kobiecego.

Filmografia:
2017 Dwie kobiety / Sagefemme
2013 Violette
2011 Où va la nuit
2008 Serafina / Séraphine
2003 Le ventre de Juliette
1997 Tortilla y cinema
1992 Cocon (kr.m.)
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę