CUNNINGHAM. CHOREOGRAF WSPÓŁCZESNOŚCI (17. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
CUNNINGHAM. CHOREOGRAF WSPÓŁCZESNOŚCI (17. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

Merce Cunningham to ikona naszych czasów. Legendarny amerykański tancerz i jeden z naj-większych choreografów XX wieku, okrzyknięty w 2000 roku przez „The Guardian” najwięk-szym żyjącym choreografem na świecie, był rewolucjonistą i wizjonerem na miarę Wacława Niżyńskiego. Cunningham jest uważany za rebelianta, który fundamentalnie odmienił zasady współczesnego tańca, uwolnił go od tradycyjnej zależności od muzyki i wniósł element przy-padku i improwizacji. Na trwałe zmienił też relacje między muzyką, ruchem i rytmem. Przeniósł wielowymiarowość spektaklu tanecznego na inny poziom, wywierając ogromny wpływ na współczesnych twórców. Choć zmarł 10 lat temu, jego ślad widoczny jest do dziś.

Tworzył sztukę, którą trudno jest opisać słowami – jak sam twierdził, trzeba jej doświadczyć i o tym właśnie opowiada ten film. Obserwujemy rozwój artystyczny Cunninghama: od trudnych początków w Nowym Jorku w latach 40. XX wieku, poprzez współpracę z kompozytorem Johnem Cage’em i trasy koncertowe z jego udziałem, aż po szczyt jego kariery jako choreografa. Fragmenty pokazywanych w 3D spektakli Cunninghama i jego choreografii zrealizowanych z Cunningham Company przeplatane są materiałami archiwalnymi oraz wywiadami z artystą. Obserwujemy ewolucję artystyczną Cunninghama w ciągu trzech dekad, a dzięki technice 3D zanurzamy się w precyzyjnych rytmach i dynamicznych ruchach artysty. Podróżujemy przez życie, sztukę i filozofię legendy awangardy na miarę Roberta Rauschenberga, Briana Eno, Jaspera Johnsona czy wieloletniego życiowego partnera Cunninghama – Johna Cage’a. „Nie opisuję swojej sztuki. Po prostu ją robię” – twierdził Cunningham. Ten film pokazuje nam dokładnie, czego dokonał.
2019 marks the centenary of legendary American choreographer Merce Cunningham. This poetic film traces Merce’s artistic evolution over three decades of risk and discovery (1944–1972), from his early years as a struggling dancer in postwar New York to his emergence as one of the most visionary and influential choreographers worldwide. The 3D technology weaves together Merce’s philosophies and stories, creating a visceral journey into the chore-ographer’s world.
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola