W centrum komiksu
W centrum komiksu

3.09 | godz. 18:30 | sala Goplana – seans ze spotkaniem |

Humorystyczna kronika kultury komiksu w Polsce pokazana przez pryzmat kultowego sklepu, który zrzesza pasjonatów. Warszawskie Centrum Komiksu to najstarszy sklep z komiksami w Polsce, prowadzony nieprzerwanie od początku lat 90. XX wieku. Kuba wraz z ojcem oddają się swojemu miejscu z taką pasją, że już dawno zyskało miano legendarnego. Sklep stał się centrum spotkań różnorodnych czytelników – od pasjonatów po samych twórców czy wydawców. Centrum Komiksu ma tak bogatą historię, że na jej kanwie film przygląda się przemianom rynku wydawniczego w Polsce. Oglądamy różne jego oblicza: opowieści o właścicielach i wiernych klientach, historię o trudach wydawniczych i problemach, przed jakimi stają sami twórcy. Poznajemy wszystkie odcienie tego barwnego świata.

 

„Comic Book Shop” is a humorous chronicle of the comic book culture in Poland, shown through the prism of an iconic store in Warsaw which brings together graphic novel enthusiasts. Kuba and his father run the oldest comic shop in Poland – „Centrum Komiksu” that has long been recognized as a legendary address. Through their eyes, we invite you to experience stories about loyal customers, hardships of independent publishing and problems faced by comic book creators themselves.

 

Po seansie odbędzie się spotkanie „Dwadzieścia cztery godziny z komiksem” z ekspertem z Pracowni Komiksowej w Gdańsku, Bogdanem Ruksztełło-Kowalewskim, po filmie CENTRUM KOMIKSU, reż. Maciej Bierut.

W języku polskim.

Historia opowiedziana w filmie stanowi doskonały wstęp do rozmowy o historii i kondycji komiksu w Polsce i o tym, co w tym zakresie oferuje Trójmiasto. Niektórzy nadal traktują komiksy jak medium tylko „dla dzieci”. Niewiele ma to jednak wspólnego z rzeczywistością, gdyż znaczną część rynku komiksowego stanowią publikacje skierowane do dorosłego czytelnika. O czym opowiadają? Co się liczy – historia czy tylko „dobra kreska”? Pierwsze kroki w komiksowych światach postawimy pod okiem znawcy tematu i rysownika, Bogdana Ruksztełło-Kowalewskiego.

Gość:

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski – animator kultury komiksowej, rysownik, scenarzysta rysunkowy, wydawca, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej. Organizator Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK oraz organizator polskiej edycji maratonu komiksowego „24-Hour Comics Day”.

Prowadząca:

Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej muzyka, literatura, film i sztuki wizualne.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola