BASIA 2. KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE
Thumbnail
BASIA 2. KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

Seans adresowany do dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Przygody Basi ponownie na dużym ekranie. Kontynuacja przygód rezolutnej pięciolatki, znanej wielbicielom książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Basia to pięcioletnia bohaterka każdego przedszkolaka. Ma charakterek, pluszowego przyjaciela Miśka Zdziśka, uwielbia żelki i ubrania w paski. Codziennie wymyśla coś nowego – dziś chce zostać baletnicą, a jutro treserką dzikich zwierząt. W świecie Basi wszystko jest przygodą – nauka piruetów, wspólne gotowanie czy zakupy w supermarkecie. Z Basią nie można się nudzić!

Pierwsze odcinki serii był sukcesem frekwencyjnym w polskich kinach (uzyskały najlepszy wynik dla polskiego serialu animowanego prezentowanego w kinach). Nowy zestaw obejmuje odcinki: „Basia i taniec”, „Basia i pieniądze” „Basia i telewizor”, „Basia i gotowanie”.


Kino przyjazne sensorycznie to nowość w programie Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm raz w miesiącu w sali kinowej Goplana odbywać się będą projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.

Podczas seansu światła są przyciemnione, a nie zgaszone całkowicie, by nie budzić lęku, a także by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia. Dźwięk jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał osób nadwrażliwych. Przed pokazem nie są wyświetlane zwiastuny, by nie rozpraszać uwagi widzów.

W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu.

Ponieważ wiele dzieci/osób ze spektrum autyzmu jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców, przekąski.

Celem projektu jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być dla uczestników okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola