Bajka w Centrum | Zimowa Magia z Iluzjonistą
Bajka w Centrum | Zimowa Magia z Iluzjonistą

Grudzień to niezwykły czas – spadające płatki śniegu, układające się w przeróżne wzory, słodki zapach pieczonych pierniczków, czerwone nosy reniferów, wreszcie pierwsza gwiazdka i prezenty pod choinką. Kto nie lubimy zimy?

Z okazji zbliżających się Świąt zapraszamy na ostatnią w tym roku Bajkę w Centrum – w zupełnie nowej odsłonie.

Gościem będzie Pan Iluzjonista, który przeniesie Was w świat magii i iluzji, korzystając ze swoich wrodzonych umiejętności.

Kto wie, może zdradzi Wam niektóre zaklęcia i sztuczki?

Magii zimowego poranka towarzyszyć będą Wróżki, Zaczarowane Pantofelki, Czarnoksiężnicy i Królowa Śniegu, a wszystkich zobaczycie na dużym ekranie.

BAJKA W CENTRUM to cykl filmowy zapoczątkowany w Gdyńskim Centrum Filmowym w 2016 roku. Dla wielu dzieci, które uczestniczyły w dotychczasowych projekcjach, były to pierwsze kinowe doświadczenia w ich życiu!

Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, rodzime produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie.

Nie brakuje również powrotów do bohaterów filmowych z czasów dzieciństwa rodziców czy nawet dziadków dzisiejszych dzieci, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek. Wspólne wyjście do kina staje się zatem przyjemnym doświadczeniem międzypokoleniowym.

Każdemu seansowi towarzyszy dodatkowa, powiązana z tematyką prezentowanych bajek, atrakcja: wspólna zabawa, zajęcia rekreacyjne, warsztaty plastyczne lub inne. To okazja, by młodzi widzowie wesoło spędzili czas, ale też dowiedzieli się czegoś ciekawego. Wśród poruszanych tematów są na przykład: relacje międzyludzkie, emocje, ekologia, ochrona przyrody, ochrona zdrowia.

W zestawie bajek prezentowanych 8 i 17 grudnia 2022 znajdują się wybrane odcinki kilku seriali animowanych:

 

BOLEK I LOLEK KRÓLOWA ŚNIEGU (9 minut) 

 

Serial animowany dla dzieci, którego bohaterami są Bolek i Lolek. W tym odcinku Bolek i Lolek odbywają zimową przejażdżkę z Królową Śniegu. Pewny siebie Bolek odczepia sanki kolegi i sam odjeżdża z piękną zjawą. Osamotniony Lolek karmi w lesie zgłodniałe zwierzęta, po czym z ich pomocą ratuje uwięzionego podstępnie przez Królową przyjaciela.

 

PRZYGODY BŁĘKITNEGO RYCERZYKA CZARNOKSIĘŻNIK (10 minut)

Wysłany po wodę Giermek Błękitnego Rycerzyka spotyka Czarnoksiężnika, który poddaje go działaniom czarów i dlatego Giermek wraca do swego pana z pustym dzbanem.

 

 

 

REKSIO MAGIK (9 minut)

Reksio ogląda występy wędrownego magika i w marzeniach sam staje się magikiem, który potrafi wyczarowywać ogromne ilości smacznych kości.

 

KUBA I ŚRUBA CZARNOKSIĘŻNIK (13 min)

Kto z nas nie chciałby wiedzieć, co będzie jutro na klasówce? To proste, wystarczy trafić na właściwego czarodzieja. Kuba i Śruba pobierają nauki na zamku Czarnoksiężnika. Znajduje się tam wielka biblioteka, w której są wszystkie książki świata. Chłopcom wolno korzystać z ksiąg, tylko jednej z nich Księgi Zaklęć i Uroków nie wolno im tknąć pod żadnych pozorem. Pod okiem Czarnoksiężnika Kuba uczy się pilnie, ale Śruba jest niecierpliwy i zanim coś pomyśli, to już zrobi. Stąd kłopoty murowane, a że jesteśmy w zamku Czarnoksiężnika, więc książki fruwają z regału na regał, ilustracje książkowe ożywają, a niewinny kotek staje się groźną, wielką panterą, która zamierza pożreć chłopców.

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE ZIMOWE WRÓŻKI (13 min)

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko
była sobie mała, spokojna dolina. Po jednej stronie rzeki mieszkały Koronczarki, które zwykłe nici zamieniały w niezwykłe koronki, po drugiej stronie rzeki, ze swoją Babunią, mieszkała mała Klarunia, która miała tylko jedno marzenie chciała robić najpiękniejsze koronki na świecie. Pewnej zimy Klarunia wyrusza w świat poszukać takich wzorów na koronkową sukienkę dla Królewny Jedynaczki, jakich nikt jeszcze nie widział. W drodze spotyka Panią Zimę, która zabiera ją w zaczarowany świat śniegu, szronu i lodu, aby tam poszukała wymarzonych wzorów…

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE ZACZAROWANE PANTOFELKI (13 min)

Mela, córka ubogiego szewca podziwia na sklepowej wystawie wspaniałe czerwone pantofelki. Pewnego dnia żąda, aby ojciec kupił jej takie buciki. Ponieważ ojciec odmawia Mela idzie spać obrażona. W nocy szewc postanawia zrobić córce własnoręcznie identyczne pantofelki. Widzi to Księżyc i nadaje pantofelkom czarodziejską moc.

Kapryśna Mela, chociaż buciki jej się podobają, nie chce ich założyć, gdyż to przecież… nie te z wystawy.

Tymczasem w zamku nieopodal mieszka równie kapryśny królewicz. Mędrzec radzi mu częściej bawić się z innymi dziećmi. Królewicz wyrusza, więc na poszukiwania i spotyka Melę. Zabiera ją do pałacu, kupuje piękne sukienki i buciki, aż Mela zapomina o swoim ojcu…

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola